کشیدن دندان کودک

کشیدن دندان کودک

هرچند روش کشیدن دندان کودک که عمدتاً به کشیدن دندان شیری اطلاق می شود، به ندرت و در مواقع ضروری برای کودک تجویز می شود، اما در هنگامی که ریشه دندان شیری بسیار بلند بوده و در مقابل افتادن طبیعی مقاومت به خرج می دهد دندانپزشک اقدام به کشیدن دندان شیری لق می کند. به علاوه در مواردی که دندان های شیری شکل طبیعی خود را از دست می دهند و به هر صورت مزاحمتی برای رویش و رشد دندان های دائمی ایجاد می کنند، روش کشیدن دندان شیری کودک به کار گرفته می شود.

کشیدن دندان شیری کودک

همچنین در صورتی که شدت پوسیدگی یک دندان به حدی باشد که دندان های کناری خود را نیز خراب کند، یا یک دندان دچار عفونت شده باشد نیز از روش کشیدن دندان کودک استفاده می کنند. در واقع این روش نوعی درمان پوسیدگی دندان در کودکان ، پس از نتیجه نگرفتن از آخرین راه، یعنی عصب کشی دندان شیری یا پالپوتومی به حساب می آید.

دندانپزشک کودکان از این روش به عنوان آخرین راه حل درمان خرابی دندان کودکان استفاده می کند.

علل کشیدن دندان کودک

دلایل مختلفی می تواند سبب شود که یک دندانپزشک، تصمیم به کشیدن دندان کودک نماید که از جمله مهمترین آنها عبارتند از:

  • بروز پوسیدگی های شدید در دندان کودکان
  • عصب کشی ریشه دندان کودک
  • ابتلا به بیماری های شدید لثه
  • استفاده بیمار از روش ارتودنسی
  • مقاومت دندان شیری کودک در برابر افتادن در زمان خود
  • مشکل در قرارگیری دندان های مقابل بر روی هم
  • وجود دندان شکسته یا ترک خورده
  • وجود مشکلات زیبایی در دندان های دائمی کودک

مراحل کشیدن دندان کودک

در ابتدا دندانپزشک با مشاهده سوابق پزشکی کودک و رادیوگرافی دندان کودک از لزوم انجام این عمل اطمینان حاصل می کند. سپس در صورت نیاز به کشیدن دندان در کودک، از گاز نیتروز اکساید معروف به گاز خنده برای بی حسی دندان کودک استفاده می شود. در صورت مهارت دندانپزشک، به ندرت نیاز به بیهوشی کودک برای ترمیم دندان ها ایجاد می شود.

دندانپزشک ابتدا جایگاه ریشه دندان را که سوکت دندانی نامیده می شود، کمی باز تر کرده و لیگامنت (نگهدارنده ریشه دندان در سوکت) و ریشه را از هم جدا می کند. عمل کشیدن دندان کودک زمان زیادی به طول نمی انجامد و اغلب در یک جلسه به همراه معاینه انجام می شود مگر آنکه پزشک، تشخیص دیگری دهد.

کشیدن دندان کودک

مراقبت های بعد از کشیدن دندان کودک

حتماً کودک باید پس از کشیدن دندان سر خود را رو به بالا بگیرد و تا زمان قطع خونریزی، دمای دهان باید کاملاً سرد نگاه داشته شود. همچنین اطراف زخم باید مرتباً تمیز نگاه داشته شده و کودک را از لمس کردن یا زبان زدن به محل کشیدن دندان منع کرد. با صرف مایعات کافی، رطوبت بدن کودک را در سطح مطلوب نگهدارید.

عوارض جانبی بعد از کشیدن دندان کودک

یکی از عوارضی که طبیعتاً پس از کشیدن دندان شیری و دائمی اتفاق می افتد خونریزی است. برای کاهش خونریزی باید از خوردن و نوشیدن خوراکی های گرم تا ۴۸ ساعت اجتناب نمود و از حرکت دادن شدید سر کودک جلوگیری به عمل آورد.

به علاوه در صورتی که دندانپزشک مهارت کافی را نداشته باشد، ممکن است تکه ای دندان مرده یا استخوان در دهان کودک جا بماند. در این صورت دندانپزشک باید به والدین بیمار اطلاع داده و این اطمینان را به آنها دهد که پس از بهبودی محل کشیدن دندان، این قطعه که سکستر نام دارد خود به خود از لثه خارج می شود. از آنجایی که بیرون آمدن سکستر از لثه دردناک است بنابراین در صورت مشاهده این قطعه یا هر قطعه نوک تیز اطراف محل کشیدن دندان با دندانپزشک تماس بگیرید.

همچنین پس از رفع اثر بی حسی، ممکن است درد در دندان ها حس شود که با مصرف مسکن رفع می شود. اما در زمان بی حس بودن دندان باید مراقب باشید کودک دهان و زبان خود را گاز نگیرد.