کامپوزیت ونیر دندان

کامپوزیت ونیر دندان

یکی از پر کاربرد ترین روش های ترمیم و زیبایی دندان که برای رفع عیوب ظاهری دندان از آن استفاده می شود، روش کامپوزیت ونیر دندان است. در روش کامپوزیت ونیر از یک لایه نازک مواد همرنگ دندان استفاده می شود. ونیر کامپوزیت را گاهاً لمینت کامپوزیتی نیز می نامند.

پس از ورود کامپوزیت های نانو به دنیای دندانپزشکی، طول عمر کامپوزیت دندان بسیار بیشتر شده و می توان با کمترین تراش دندان به کامپوزیت ونیر هایی با استحکام بالا و حداقل میزان رنگ پذیری دست یافت. به این روش کامپوزیت در اصطلاح ونیر بدون تراش دندان نیز گفته می شود.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان ، نوعی ماده همرنگ دندان است که از آن برای ترمیم دندان های آسیب دیده استفاده می شود. با استفاده از روش کامپوزیت دندان ، می توان به دندان هایی سفید تر و بلندتر دست یافت. از مزایای روش کامپوزیت دندان نسبت به لمینیت سرامیکی می توان به هزینه کمتر و تعداد جلسات درمان مورد نیاز کمتر و عدم نیاز به تراش دندان اشاره کرد. از معایب کامپوزیت دندان می توان به شفافیت کمتر آن نسبت به لمینت سرامیکی و احتمال بیشتر تغییر رنگ در کامپوزیت ها اشاره نمود.

لازم به ذکر است که در صورتی که دندانپزشک، مهارت کافی برای روش کامپوزیت دندان نداشته باشد، عوارض کامپوزیت دندان مانند ضربه زدن به مینای دندان و احتمال آسیب دیدگی لثه می تواند برای بیمار به وجود آید.

ونیر کامپوزیت دندان

کامپوزیت ونیر چگونه انجام می شود؟

روش درمانی کامپوزیت ونیر، بدون نیاز به قالبگیری در آزمایشگاه، قابل انجام در مطب است. این لایه بسیار نازک پس از قرارگیری بر روی سطح دندان توسط دندانپزشک، تحت طول موج خاصی از نور قرار می گیرد تا سخت شده و با چسبیدن به سطح دندان، عیوب ظاهری آن را رفع کند.

ونیر بدون تراش دندان یا همان روش کامپوزیت ونیر، با کمترین آسیب دیدگی به سطح دندان در مقایسه با روش کامپوزیت در یک جلسه قابل انجام است. همچنین تغییر رنگ کامپوزیت ونیر در مقایسه با لمینت سرامیکی بسیار کمتر است. به علاوه تغییر رنگ طبیعی کامپوزیت ونیر بعد از چند مدت را می توان با پولیش برطرف نمود.

از روش کامپوزیت ونیر در اصلاح طرح لبخند نیز استفاده می شود.

از مزایای ونیر بدون تراش دندان می توان به امکان برداشتن ونیر کامپوزیت اشاره کرد. برداشتن کامپوزیت دندان به دلیل تراش خوردن دندان امکانپذیر نیست در روش لمینیت بدون تراش دندان، امکان برداشتن ونیر کامپوزیت وجود دارد.

هزینه کامپوزیت ونیر

قیمت لمینت بدون تراش دندان به مهارت دندان پزشک و نوع کامپوزیت استفاده شده بستگی دارد. روش درمانی ونیر کامپوزیت بسیار حساس بوده و نیاز به مهارت و دقت بالای دندانپزشک دارد. از همین رو، قیمت هر واحد کامپوزیت ونیر در هر مطب با توجه به کیفیت خدمات انجام شده تفاوت دارد.