کاشت و ایمپلنت

کاشت دندان

یکی از درمان های پزشکی که امروزه به کمک مشکلات افتادن دندان آمده است، روش کاشت دندان یا ایمپلنت دندان است. در گذشته، افراد در صورت از دست دادن دندان های خود مجبور به تحمل مشکلات زیادی بودند. چه بسا اینکه این مسأله برای هر فردی ممکن است پیش آید و تنها راه پیش روی افراد، استفاده از دندان های مصنوعی، با شرایط نگهداری سخت و ظاهری نامطلوب یود.

از همین رو محققان دندانپزشکی دنیا، روشی نوین را به نام ایمپلنتولوژی معرفی کردند که در آن از کاشت دندان در فک، بدون وجود عوارض جانبی استفاده می شد. در واقع دندان کاشته شده یا ایمپلنت دندانی، برای همیشه جایگزین دندان های اصلی فرد می شود. از آنجایی که در این روش، ایمپلنت دندانی ریشه و تاج را با هم در بر می گیرد، در نتیجه کاشت دندان می تواند نسبت به تمامی روش جایگزینی ریشه دندان برتری داشته باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت از یکی از انواع پایه های تیتانیومی که دارای سازگاری با سلول های بدن است ساخته می شود. این ایمپلنت ها امروزه جایگزین مناسبی برای دندان های افتاده و از دست رفته است. جوش خوردن استخوان فک به ایمپلنت طی یک فرآیند استخوان سازی توسط سلول های سازنده استخوان در مجاورت با سطح ایمپلنت انجام شده و به طور معمول بین ۳ الی ۴ ماه به طول می انجامد. پس از آن ساخت روکش دندان و تاج دندان و قرار دادن آن بر روی پایه تیتانیومی انجام می شود.

استفاده از ایمپلنت دندان نه تنها باعث می شود فرد پس از افتادن دندان ها چهره ای نامطلوب پیدا نکند، بلکه مشکلات ناشی از عدم وجود دندان یا وجود دندان مصنوعی برای بلع غذا را نیز بر طرف کرده و به اصلاح طرح لبخند فرد نیز کمک می کند. سن کاشت ایمپلنت در بانوان از ۱۵ سال و در آقایان از ۱۸ سال می باشد.

انواع ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های مختلفی برای کاشت در دندان وجود دارند. امروزه ایمپلنت هایی که در بازار ایران وجود دارند شامل ایمپلنت سوئئیسی، آمریکایی، کره ای، ایمپلنتوم، Sic و … می باشد. بسیاری از دندانپزشکان معتقدند که تمام این انواع ایمپلنت از کیفیت خوبی برخوردار هستند و بیشتر از نوع ایمپلنت، تخصص و مهارت دندانپزشک متخصص کاشت دندان در موفقیت  عمل ایمپلنت تأثیرگذار است.

قیمت کاشت دندان

هزینه ایمپلنت دندان نسبت به سایر درمان هایی که در بخش دندانپزشکی انجام می گیرد، به طرز چشمگیری بیشتر است. این هزینه بیشتر، به علت نیاز عمل کاشت دندان به عمل فیکسچر و استفاده از قطعات پروتزی مانند اباتمنت اصلی یا موقت و پیچ آن و … است. تمام این هزینه ها به همراه هزینه روکش ایمپلنت که قیمتی چند برابر قیمت روکش دندان به صورت عادی دارد، باعث می شود که هزینه ایمپلنت دندان بسیار گران باشد.

حالت های مختلف کاشت دندان

 • کاشت دندان در صورت از دست رفتن یک دندان

در صورتی که یک دندان جلو از بین رفته باشد، پیشتر، از روش بریج برای پر کردن فضای خالی از دندان استفاده می شد. در این روش، دندان های مجاور دندان افتاده را می تراشند و همین باعث آسیب رسیدن به دو دندان سالم می شود که از جمله نقاط ضعف این روش محسوب می شود و می تواند منجر به پوسیدگی این دندان ها شود. همچنین تحریک نشدن استخوان می تواند به تدریج سبب تحلیل استخوان نیز شود.

اما با استفاده از روش ایمپلنت، دندان های مجاور دندان افتاده نیز سالم مانده و به سبب تحریک شدن استخوان در ناحیه ای که دندان افتاده است، تحلیل استخوان حاصل نمی شود. هزینه ایمپلنت دندان برای دندان های جلو تفاوتی با قیمت کاشت دندان برای دندان های دیگر ندارد.

 • کاشت دندان در صورت از بین رفتن چند دندان

در این مورد نیز در گذشته اقدام به استفاده از پروتز متحرک می کرده اند. نحوه قرارگیری پروتز متحرک به وسیله قلابی است که دور دندان قرار می گیرد. هرچند تراشیدن دندان در این روش وجود ندارد اما فشار ناشی از قلاب بر روی دندان های مجاور بسیار زیاد بوده و منجر به لق شدن یا پوسیدگی دندان ها می شده است. اما با استفاده از کاشت دندان یا ایمپلنت دندان، این معضلات حل شد.

 • کاشت دندان در صورت از بین رفتن همه دندان ها

همانطور که می دانیم پیش از استفاده از روش ایمپلنت در این مورد از دندان مصنوعی یا پروتز متحرک کامل استفاده می شده است که مشکلاتی برای زیبایی، بلع و تکلم فرد به وجود می آورد اما با استفاده از روش کاشت دندان تمام این مشکلات حل شد.

مزایای استفاده از روش کاشت دندان

 • هرچند این روش، جزو درمان های پر هزینه دندانپزشکی می باشد اما علاوه بر مقاومت و کارایی بالا، راحتی، تکلم و بلع راحت و زیبایی را به فرد بیمار باز می گرداند. به علاوه ماندگاری ایمپلنت برای تمام عمر و دائمی است.
 • استفاده از روش ایمپلنت سبب آسیب رسیدن به سایر دندان ها نمی شود.
 • هیچ گونه تحلیل استخوانی و متعاقب آن بهم خوردن فرم طبیعی صورت در این روش مشاهده نمی شود.
 • در صورتی که به هر دلیل احتمالی، ایمپلنت از بین برود، امکان جایگزینی مجدد آن وجود دارد.

معایب ایمپلنت دندان

 • عمده ترین مشکل ایمپلنت دندان هزینه کاشت دندان و قیمت بالای آن است.
 • زمان انجام و به نتیجه رسیدن کاشت دندان نسبتاً طولانی است. ایمپلنت یک دندان در زمانی حدود ۴ الی ۹ انجام می شود.
 • کاشت دندان از جمله روش های جراحی محسوب می شود که خطرات احتمالی انواع جراحی نظیر احتمال عفونت یا عدم موفقیت درمان را به همراه دارد.
 • پس از انجام عمل کاشت دندان، بیمار باید به صورت دوره ای برای انجام معاینات به پزشک مراجعه نماید.

کاشت دندان به چه صورت انجام می شود؟

همانطور که اشاره شد ایمپلنت دندانی از جمله روش های جراحی دندان بوده که پیش از آن به انجام بی حسی نیاز است. سپس ایمپلنت درون استخوان فک جایگذاری می شود حدود ۱۲ الی ۲۴ هفته به ایمپلنت و استخوان اصلی فک زمان داده می شود تا به هم پیوند بخورند.

سپس فرآیند طراحی ایمپلنت پایه مناسب برای بیمار انجام می شود و تا ساخته شدن ایمپلنت پایه اصلی، پروتز موقت برای بیمار قرار داده می شود. این مرحله که قالبگیری نیز نامیده می شود، جزو حساس ترین مراحل کاشت دندان می باشد.