پیشنهاد ویژه سفیدی دندان

سفید کردن دندان

شما نمی توانید فردی را پیدا کنید که به دنبال داشتن دندان هایی منظم، سفید و زیبا نباشد. داشتن چنین دندان هایی نه تنها چهره و لبخند فرد را زیباتر جلوه می دهد، بلکه باعث اعتماد به نفس وی شده و ترس از دیده شدن دندان ها را از وی دور می کند. اغلب مشاهده شده است که افراد پس سفید کردن دندان ها، با انگیزه بیشتری به مراقبت از دندان های خود پرداخته اند. امروزه محصولات و روش های متعددی برای سفیدی دندان ها معرفی شده اند که هر کدام با ویژگی ها و ماندگاری مختلف مطرح می شوند. اما بهترین راه، مشورت با دندانپزشک مورد اعتماد خود برای انتخاب بهترین روش سفید کردن دندان است.

علل تغییر رنگ دندان ها

دلایل مختلفی باعث تغییر رنگ دندان ها در مرور زمان می شوندکه از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نوع غذای مصرفی

خوردنی ها و به طور اخص نوشیدنی ها، مانند قهوه و چای و شراب از مهمترین عوامل ایجاد لک بر روی دندان ها هستند. با نوشیدن این موارد، کروموژن ها که رنگدانه هایی قوی هستند، به قسمت خارجی سفید دندان می چسبند.

استعمال دخانیات

توتون حاوی دو ماده شیمیایی قطران و نیکوتین است که هر دو سبب ایجاد لک های مقاومی هستند. این مواد پس از ترکیب با اکسیژن به رنگ زرد با دوامی در می آیند که بر روی دندان ها مشخص هستند.

افزایش سن

دندان ها در زیر مینای محکم و سفید رنگ خود دارای بخشی نرم به نام عاج هستند. با مسواک زدن مداوم در طول سال ها، مینای بیرونی نازک شده و عاج زرد رنگ مشخص می شود.

رسیدن آسیب به دندان ها

یکی از واکنش های دفاعی دندان در مقابل بروز ضربه و صدمه به دندان، تولید عاج بیشتر است. در نتیجه در اثر بروز ضربه، عاج بیشتری تولید شده و رنگ دندان تیره تر می شود.

مصرف دارو

برخی از داروها ننظیر آنتی هیستامین ها و داروهای درمان روان پریشی و فشار خون بالا دارای عوارض جانبی هستند که از جمله آنها می توان به تغییر رنگ دندان ها اشاره نمود. اغلب افرادی که در دوران جنینی توسط مادر یا در دوران نوزادی در معرض مصرف آنتی بیوتیک ها نظیر تتراسایکلین و داکسی سایکلین قرار گرفته اند، در بزرگسالی بیشتر دچار تغییر رنگ دندان ها می شوند. همچنین درمان هایی نظیر شیمی درمانی و پرتو درمانی در منطقه سر و گردن هم می تواند مسبب تغییر رنگ دندان و از بین رفتن سفیدی دندان ها شود.

از چه روش هایی می توان برای سفیدی دندان استفاده نمود؟

به طور کلی دندانپزشکان در جلسه مشاوره اولیه برای سفید کردن دندان سه نظر کلی دارند:

  • بلیچینگ قدرتی یا سفید کردن روی یونیت دندانپزشکی که در مطب دندانپزشکی انجام می شود.
  • سیستم های بلیچینگ دندان که دارای تری بود و با نظارت پزشک انجام می شوند.
  • روش های خانگی سفیدی دندان با استفاده از محصولاتی نظیر خمیر دندان و کیت های مخصوص.

بلیچینگ با لیزر

یکی از کاربردهای لیزر در دندانپزشکی، سفید کردن دندان است. این کار باید حتما در مطب دندانپزشکی و توسط دندانپزشک مجرب انجام شود. پیش از استعمال ماده سفیده کننده بر روی دندان، از ژل محافظ استفاده می شود. ماده سفید کننده پس از استفاده بر روی دندان برای افزایش سرعت و اثر بخشی عمل، توسط لیزر گرم می شود. ژل مورد استفاده در این روش پراکسید هیدروژن با غلظت ۲۵ تا ۴۰ درصد است. از آنجایی که آب اکسیژنه غلظت بالایی دارد، باید در هنگام انجام عمل بلیچینگ مراقب بود تا سایر بافت های دهانی آسیب نبینند.

ماندگاری روش سفید کردن دندان با لیزر می تواند از ۶ ماه الی ۱ سال باشد که تحت تأثیر نوع غذا و بهداشت فردی بیمار نیز قرار می گیرد.

همچنین از روش های باندینگ کامپوزیت و روکش نیز در دندانپزشکی ها برای سفیدی دندان استفاده می شود.

بلیچینگ دندان توسط تری مخصوص

این روش که از روش های قدیمی بلیچینگ است، به وسیله تری های ساخته توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود. به صورتی که یک گارد دهانی که به آن تری می گویند ابتدا توسط ژل سفید کننده پر می شود و سپس این تری برای چند ساعت در روز یا شب بر روی دندان قرار داده می شود. قرار دادن تری ها بر روی دندان می تواند بسته به میزان زردی دندان ها برای ۴ هفته یا بیشتر به طول بیانجامد.

روش های خانگی سفید کردن دندان

خمیر دندان ها دارای سایندگی ملایمی هستند که لکه های سطحی ایجاد شده بر روی دندان را از بین می برند اما تمام آنها دارای ماده سفیده کننده نیستند. در واقع میزان سفید کنندگی روش لیزری سه برابر خمیر دندان ها است. اما در داروخانه ها، نوار ها و ژل هایی برای سفید کردن دندان وجود دارند که پایه پراکسید دارند و با مصرف دو بار در روز برای مدت دو هفته تا ۴ ماه می توانند سفیدی دندان های شما را حفظ کند.

اقدامات مراقبتی برای سفید نگاه داشتن دندان ها

همانطور که ذکر شد برخی از نوشیدنی مسبب لکه شدن دندان هستند. در هنگام نوشیدن این نوع مایعات بهتر است از نی استفاده شود. همچنین پس از خوردن غذا و نوشیدنی های لکه کننده دندان، می توانید دندان های خود را با آب بشویید. استفاده از کیت های خانگی نیز در ماندگاری سفیدی دندان ها مؤثر است.

هزینه سفید کردن دندان ها

ارزانترین روش برای سفید کردن دندان ها استفاده از کیت های مخصوص برای سفید کردن دندان ها در منزل است. در مقابل گرانترین روش نیز، بلیچینگ با لیزر است که بهترین و ماندگار ترین نتیجه را دارد. سایر روش ها به دستمزد دندانپزشک، طول مدت درمان، میزان نیاز دندان های بیمار به درجه سفید کنندگی و محل زندگی وی بستگی دارد.