پر کردن دندان

پر کردن دندان

در صورت پوسیدن دندان حفره ای در دندان ایجاد می شود که برای ترمیم آن از عمل پر کردن دندان استفاده می شود. امروزه از مواد مختلفی برای این عمل استفاده می شود که عوامل مختلفی برای انتخاب نوع ماده پر کننده دندان دخیل است. آنچه باید بدانیم این است که هر ماده ای برای انواع خاصی از دندان مناسب است که انتخاب آنها باید توسط دندانپزشک انجام شود. یکی از مواد پرکاربرد، پر کردن دندان با مواد سفید همرنگ دندان است.

چرا به پر کردن دندان نیاز داریم؟

اصولاً دندان ها را با هدف برداشتن بافت پوسیده و جایگزینی حفره ایجاد شده با مواد مناسب پر می کنند تا عملکرد و ظاهر طبیعی دندان حفظ شود. این عمل ترمیمی برای دندان هایی استفاده می شود که دارای پوسیدگی سطحی می باشند. پر کردن دندان جلو و عقب را می توان با مواد همرنگ دندان انجام داد.

پرکردن دندان به چه صورت انجام می شود؟

قبل از اینکه دندانپزشک، دندان های شما را پر کند، ابتدا بخش آسیب دیده دندان های بیمار توسط دندانپزشک تراشیده شده و قسمت های پوسیده به وسیله لیزر یا هندپیس حذف می شود تا به این ترتیب دندان ها، آماده پر کردن شوند. عملیات جرم گیری دندان ها و باکتری زدایی پس از تکمیل پر کردن دندان انجام می شود.

ایزوله کردن دندان قبل از پر کردن دندان با کامپوزیت ، به منظور عدم ایجاد اختلال در باندینگ توسط رطوبت بسیار اهمیت دارد. در باندینگ، چسب و کامپوزیت توسط دندانپزشک بر روی دندان ریخته شده و سپس با تابش نور مخصوصی خشک می شود. این روش، علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی به دندان ها می بخشد، اثربخشی مناسبی نیز دارد.

مزایا و معایب انواع مواد پر کننده دندان

پرکردن دندان با آمالگام

یکی از قدیمی ترین مواد که از آن برای پر کردن دندان ها استفاده می کنند، ماده نقره ای رنگی به نام آمالگام است که از ترکیب نقره، جیوه و قلع تشکیل شده است. به دلیل اثر سمی جیوه موجود در آمالگام، این ماده به تدریج از درمان های دندانپزشکی حذف شده است.

این روش در کنار ارزان بودن و مقاومت بالا، معایبی نیز دارد. از جمله آنکه رنگ آمالگام به مرور تیره شده و برای استفاده از این ماده، نیاز به تراشیدن بخش سالم دندان ها نیز می باشد. به علاوه، به دلیل ماهیت فلزی آمالگام، ریسک بروز حساسیت به دما نیز وجود دارد.

پر کردن دندان با آمالگام و کامپوزیت

پر کردن دندان با کامپوزیت

ظاهر دندان ها پس از استفاده از کامپوزیت، شبیه دندان های طبیعی است و در درمان ترمیم دندان با کامپوزیت، نیازی به تراشیدن بخش سالم دندان نمی باشد. در صورت بروز پوسیدگی های کوچک، استفاده از کامپوزیت بسیار مناسب بوده و علاوه بر اینکه مشکلات تغییر رنگ و خوردگی آمالگام را ندارد، به مقاومت دندان نیز کمک می کند.

از معایب کامپوزیت می توان به این مورد اشاره نمود که این درمان، برای پوسیدگی های وسیع دندان مناسب نیست. همچنین هزینه پرکردن دندان با کامپوزیت بیشتر از هزینه پر کردن دندان با آمالگام است. زمان مورد نیاز برای درمان کامپوزیت بیشتر است و لک پذیری این ماده در اثر نوشیدن چای و قهوه نیز بیشتر می باشد.

پر کردن دندان با طلا و کامپوزیت

سرامیک یا پرسلن

چینی، سرامیک یا پرسلن یک تفاوت عمده با آمالگام و کامپوزیت دارد و آن عدم نیاز به چسباندن ماده سرامیک به دندان است. بلکه این ماده در آزمایشگاه قالب گیری شده و با پوشش دهی کامل منطقه پوسیدگی دندان بر روی آن قرار می گیرد. به صورتی که از ظاهر طبیعی دندان قابل تمایز نیست.

از آنجایی که سرامیک حجیم تر است، برای کار گذاشتن آن، قسمت بیشتری از بخش سالم دندان باید تراشیده شود. همچنین قیمت سرامیک برای پر کردن دندان بسیار بیشتر از هزینه آمالگام و کامپوزیت است.

در پر کردن دندان با طلا نیز از همین روش استفاده می شود و از طلا به عنوان ماده ای مقاوم به پوسیدگی و خوردگی استفاده می شود.

پر کردن دندان با سرامیک

اینله اونله

یکی از موادی که از طلا یا سرامیک برای ترمیم دندان ها استفاده می شود، اینله اونله نام دارد. از اینله اونله زمانی استفاده می شود که درمان پر کردن کفایت نکند و برای جاگذاری روکش نیز نیاز به کشیدن چند دندان باشد. ماندگاری این روش بیشتر از پر کردن است. از اینله اونله سرامیکی برای پر کردن دندان جلو به دلیل همرنگ دندان بودن استفاده می شود.

پر کردن موقت دندان

بین مراحل عصب کشی و پر کردن دندان به طور معمول چند روز فاصله می افتد تا دندان ها التیام یابند. در این مرحله می توان از پر کردن موقت دندان استفاده نمود. همچنین از این روش در زمان آماده شدن اینله اونله، شرایط اضطراری، و زمانی که باید پوسیدگی های جدی تر ترمیم شوند استفاده می شود.

هر چند قبل از شروع  عمل پر کردن دندان از بی حسی در دهان فرد استفاده می شود، اما برای پیشگیری از درد پر کردن دندان ، بهتر است مراقبت های بهداشتی منظم و صحیح را از دندان های خود داشته باشید تا ناچار به ترمیم دندان های خود نشوید.

هزینه پر کردن دندان

هزینه پر کردن دندان به طور مستقیم با مواد استفاده شده در عمل پر کردن در ارتباط است. قیمت مواد مقاوم تر و دارای استحکام بیشتر به طور معمول بیشتر است. اما به طور کلی پرکردن  دندان را می توان یکی از کم هزینه ترین عمل های دندانپزشکی عنوان کرد. همچنین تجربه دندانپزشک نیز در این هزینه تاثیر دارد.