مقابله با ترس از دندانپزشکی در کودکان

یکی از چالش های والدین در سال های ابتدایی تولد فرزندانشان، مقابله با ترس از دندانپزشکی در کودکان است. غافل از اینکه در بسیاری از موارد، بزرگتر ها عامل اصلی ایجاد کننده استرس دندانپزشکی در کودکان هستند. این افراد می توانند شامل پدر و مادرها، مربیان و معلمان و حتی دندانپزشکان شوند. اما چه راهکاری می توان برای کاهش ترس از دندانپزشکی در کودکان اندیشید؟ و ضرورت کاهش این استرس چیست؟

مقابله با ترس از دندانپزشکی در کودکان

اهمیت کاهش ترس از دندانپزشکی در کودکان

دندان ها در محیط بسته ای به نام دهان رشد می کنند که به دلیل عدم دسترسی کافی و در دید نبودن فضای داخل دهان، امکان بروز مشکلات جدی و حاد شدن مشکلات به دلیل بی توجهی زیاد است. این امر تنها به سنین کودکی فرد مربوط نیست و درمان مشکلات دهان و دندان باید تا بزرگسالی و سنین پیری همچنان مورد توجه فرد قرار گیرد.

از طرفی، روانشناسان ثابت کرده اند که اولین تجربه هر عملی، تاثیر بسزایی در پذیرش آن فعالیت توسط کودک دارد. بنابراین در بسیاری از موارد اولین مراجعه کودک به دندانپزشک باعث بروز ترس از دندانپزشکی در وی شده به صورتی که تا سالیان سال این ترس همراه با فرد باقی مانده و باعث عدم مراجعه یا مراجعه دیر هنگام وی به دندانپزشکی می شود.

راه های مقابله با ترس کودکان از دندانپزشکی

اولین راه حل برای کاهش استرس و هراس کودکان از مراجعه به دندانپزشک این است که بهترین کلینیک دندانپزشکی اطفال را برای وی انتخاب نمایید. امر مسلم این است که محیط های بی روح و جدی نمی توانند محیط مناسبی برای کودکان باشند.

دکتر زینالی، مدیریت کلینیک دندانپزشکی دنتال انجلز، با ایجاد بخش دندانپزشکی اطفال در این کلینیک، و با توجه به جدیدترین متدهای روانشناسی کودکان، محیطی مناسب را جهت کاهش استرس و ترس از دندانپزشکی در اطفال به وجود آورده است.

در این محیط با استفاده از المان های سرگرم کننده و رنگ های جذاب برای کودکان، ذهن کودک از پروسه درمانی منحرف شده و با آرامش بیشتری روند درمان را می پذیرد.

 

مهارت دندانپزشک ، دومین عامل در کاهش استرس دندانپزشکی

یک دندانپزشک اطفال ، علاوه بر اشراف بر علم دندانپزشکی، باید با روحیات کودک آشنا بوده و روند درمان را با آرامش کامل در وی ادامه دهد. بی قراری، غریبگی، بی حوصلگی و … از واکنش های طبیعی کودک است که دندانپزشک باید آماده کنترل این موارد را در کودک بدون ایجاد تنش و هراس در وی داشته باشد.

وظیفه والدین در کاهش استرس دندانپزشکی در اطفال چیست؟

پدر و مادرها باید در اولین فرصت برای درمان مشکلات دندانی فرزندان خود اقدام نمایند. آن ها هیچ وقت نباید منتظر بروز درد در دندان های کودک برای مراجعه به دندانپزشک باشند. بلکه در صورت مشاهده اولین علائم پوسیدگی، نه نتها مشکل کودک زودتر و با رنج کمتری حل می شود، بلکه از هراس کودک نیز کاسته می شود.

والدین نباید از روش های تنبیهی برای مراجعه کودک به دندانپزشکی استفاده نمایند. همچنین بازگویی خاطرات بد دندانپزشکی یا معایب سایر کلینیک های دندانپزشکی نزد کودک، به افزایش هراس وی کمک می کند.

والدین می توانند با انتخاب روش های مناسب و در نهایت بهترین کلینیک دندانپزشکی اطفال، ترس از دندانپزشکی در کودکان را کاهش دهند.