معایب ایمپلنت فوری دندان

از بین رفتن دندان ها تنها یک مشکل زیبایی نیست. بلکه بلع و حتی در مواردی تکلم فرد را نیز با مشکل مواجه می کند. ایمپلنت دندان روشی مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. ایمپلنت یا کاشت دندان معایب و مشکلات دندان مصنوعی را ندارد و دقیقا مثل یک دندان  عادی برای فرد عمل می کند. یکی از پیشرفت های تازه مهندسی پزشکی، ایمپلنت فوری دندان است که مخالفان و موافقان بسیاری را دارد.

ایمپلنت فوری دندان چیست؟

همانطور که می دانید در روش معمولی ایمپلنت دندان ، حدوداً ۳ الی ۵ ماه زمان نیاز است تا پس از کشیدن دندان قبلی و معاینات انجام شده و در نهایت کاشت ایمپلنت، روکش دندان و پروتز های ساخته شده، بر روی ایمپلنت کار گذاشته شوند.

اما در روش ایمپلنت فوری دندان ، کشیدن دندان، کاشت ایمپلنت و قرار دادن روکش همگی در یک جلسه انجام می شود. به صورتی که در ابتدا از پروتز مصنوعی استفاده شده و در صورت موفقیت، بعد از ۳ الی ۵ ماه پروتز دائمی بر روی ایمپلنت سوار خواهد شد.

شاید به اعتقاد برخی پزشکان، در این روش فرد سریع تر به حالت عادی و ظاهر طبیعی خود بازگشته و درد و خونریزی کمتری را تحمل کند. اما روش کاشت دندان فوری یا پانچ دندان معایبی دارد که قابل چشم پوشی نیست و در ادامه به آن می پردازیم.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

معایب ایمپلنت فوری دندان

آن گونه که دندانپزشکان و محققان اعلام می کنند احتمال موفقیت پیوند کاشت دندان در روش ایمپلنت فوری، حدوداً ۱۰ الی ۱۵ درصد از روش های عادی کمتر بوده و در مقابل هزینه بیشتری نیز دارد.

این کاهش احتمال موفقیت به این دلیل است که در این روش، به دقت و مهارت بسیار بالایی نیاز است و در صورتی که کوچکترین خطایی در عمل به وجود آید (که بروز این خطا بسیار طبیعی است) پایه ایمپلنت حرکت می کند و پروسه درمانی با شکست مواجه خواهد شد.

همچنین ایمپلنت های فوری گزینه مناسبی برای تمام افراد کاندیدای ایمپلنت دندان نمی باشد. بهترین کاندیدا برای ایمپلنت فوری دندان افرادی هستند که فک آنها استخوان بندی محکمی دارد و علاوه بر این اغلب برای فک پایین مورد استفاده قرار می گیرد و در فک بالا کارایی مناسبی ندارد.

به طور کلی می توان گفت این روش ریسک بالایی دارد که این ریسک، به مواردی چون امکان عفونت، امکان شکستن ایمپلنت، احتمال عدم جوش خوردن پست فلزی به فک و در نهایت بی نتیجه بودن هزینه پرداختی بابت ایمپلنت دندان مربوط می شود.

از این رو در کلینیک های حرفه ای مانند کلینیک دندانپزشکی دنتال انجلز تلاش بر این است که از روش ایمپلنت فوری دندان استفاده نشود تا بیمار متوجه ضررهای جانی و مالی در خلال پروسه ترمیم و کاشت دندان نشود.