لمینت دندان

لمینت دندان

دندان های نامنظم و زرد رنگ برای هیچ کس مطلوب نیست و حتی ممکن است باعث کاهش اعتماد به نفس فرد شود. از همین رو، علم دندانپزشکی اقدام به رفع این مشکل نموده و روشی به نام لمینت دندان را جهت بازیابی زیبایی دندان ها معرفی نموده است. شاید در گذشته، تنها از ارتودنسی برای حل مشکل زیبایی دندان ها استفاده می شد، اما امروزه با استفاده از روش هایی مانند لامینیت دندان، امکان انجام عمل های ترمیمی و زیبایی بیشتری فراهم شده است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان

لامینت یا لمینت یا ونیر، لایه ای است که از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ درست می شود و از آن، برای اصلاح طرح لبخند از طریق کم کردن فاصله بین دندان ها ، تغییر رنگ و طول دندان ها، اصلاح شکل دندان ها و ترمیم شکستگی دندان ها استفاده می شود. ونیرها بر روی دندان ها قرار داده می شوند و دارای کمترین تراش هستند.

انواع لمینت دندان

ونیرهای دندانی عموماً دارای ۲ جنس هستند.

لمینت سرامیکی : ونیرهایی که از جنس سرامیک هستند و در لابراتورها ساخته می شوند. این ونیرها مقاومت و ثبات رنگ بیشتری داشته و زیباتر می باشند.

لمینت کامپوزیتی : ونیرها یا لامینیت های کامپیوزیتی در مطب دندانپزشکی ساخته شده و دارای قیمت کمتری می باشند. به علاوه در هنگام استفاده از این نوع ونیرها، دندان ها به تراش کمتری نیاز دارند.

بهترین کاندیدای لمینت دندان چه افرادی هستند؟

لمینیت دندان، یک روش مناسب برای رفع مشکلات سطحی دندان های جلویی در زمینه مینای دندان است. افرادی که برخی عادت های دندانی مانند دندان قروچه را دارند، کاندید مناسبی برای انجام این عمل نیستند. زیرا این عادت ها می تواند باعث بروز شکستگی و ساییدگی در لامینیت ها شود.

لمینیت چگونه انجام می شود؟

بسیاری از افراد پیش از تصمیم به استفاده از ونیرهای دندانی، می خواهند درباره احتمال تراش خوردن دندان هایشان در جریان استفاده از لامنیت ها بدانند. موضوع این است که تراش خوردن دندان ها بسیار به فرم و شکل طبیعی و اصلی دندان ها بستگی دارد. اما در کل نظر دندانپزشکان بر این است که تراش لازم برای لمینیت بسیار کمتر از تراش لازم برای قرار دادن روکش است.

مزایای روش لمینت دندان

لامینیت دندان

استفاده از ونیرها نیز مانند هر روش دیگر می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. مزایای لمینت دندان عبارتند از:

  • ایجاد زیبایی فوق العاده در دندان
  • عدم احتمال تغییر رنگ
  • مقاومت بالای مواد ونیر
  • عدم نیاز به بی حسی
  • امکان انجام روش در ۲ جلسه

به تازگی لمینیت هایی به نام لومینیزر استفاده می شود که عمر مفیدی در حدود ۲۵ سال دارند و با کمترین تراش دندان قابل استفاده هستند. به علاوه از مزایای این نوع لمینت می توان به قابلیت ترمیم در صورت شکستگی و لب پر شدن اشاره نمود.

عوارض استفاده از روش لمینیت دندان

عوارض احتمالی و معایب لمینت دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • در صورت استفاده از ونیرهای کامپوزیتی و سرامیکی معمول، امکان ترمیم در صورت شکستگی و ترک ونیرها وجود ندارد.
  • در صورتی که نیاز به تراش عمیق دندان باشد به صورتی که تراش به عاج دندان برسد، باند، سست تر خواهد بود و امکان زودتر افتادن لمینت وجود دارد.
  • این روش برای دندان های قدیمی یا دندان هایی که دارای پر کردگی های قدیمی هستند، کاربرد ندارد.
  • امکان تغییر رنگ و شکل دندان ها پس از قرارگیری لامینیت ها بر روی آن ها وجود ندارد.
  • هزینه انجام این روش بسیار زیاد است.

هزینه لمینیت دندان چقدر است؟

هزینه و قیمت لمینت دندان بستگی زیادی به مواد اولیه مورد استفاده و کیفیت آنها دارد. مشاوره دندانپزشکی پیش از اقدام به انجام این روش، شما را در تخمین هزینه روش لامینیت دندان کمک می کند. از آنجایی که ونیرهای کامپوزیتی دارای کیفیت و ثبات رنگ کمتری نسبت به مدل های سرامیکی هستند، در نتیجه در قیمت نهایی انجام عمل لامینیت دندان تأثیر می گذارند.