فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

دندان ها به صورت طبیعی از یک سیستم دفاعی به نام مینای دندان بهره می برند. اما این محافظ طبیعی دندان می تواند در صورت عدم بهداشت مناسب، مورد نفوذ باکتری های دهان قرار گرفته و از بین برود. یکی از راه های جلوگیری از آسیب به مینای دندان، استفاده از روش های فلوراید تراپی است. این امر به قدری اهمیت دارد که طرح فلوراید تراپی در مدارس چند سالی است که به طور منظم برای کودکان اجرا می شود. همچنین فلوراید درمانی در استحکام ساختار دندان های کودک و کمک به سالم ماندن آنها نقش به سزایی دارد.

فلوراید تراپی

فلوراید چیست؟

فلوراید را به طور طبیعی می توان در آب آشامیدنی و انواع خوراکی ها یافت کرد. این ماده معدنی فاکتور اصلی استحکام مینای دندان و ترمیم حفره های ایجاد شده در آن است. فلوراید، دندان را در برابر اسیدهای موجود در مواد غذایی محافظت کرده و احتمال پوسیدگی را در دندان ها کاهش می دهد.

وارنیش فلوراید تراپی ، استفاده از فلوراید موضعی برای جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان ها است. برای فلوراید تراپی در منزل می توان از خمیر دندان های حاوی فلوراید یا محلول های رقیق فلوراید نیز استفاده کرد. وارنیش فلوراید تراپی نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز به دلیل ضعیف شدن لثه و خرابی و پوسیدگی های دندان مؤثر است.

فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی مزایای زیادی را برای کودکان دارد که از جمله آن می توان به تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی زودهنگام دندان های آنها اشاره کرد. اما با این حال نمی توان از عوارض فلوراید تراپی در کودکان غافل ماند. در صورتی که کودکان بیش از حد در معرض ماده فلورائد قرار گیرند، مشکلاتی می تواند برای آن ها ایجاد شود. مضرات فلوراید تراپی بیش از حد شامل بروز مشکل فلوئوریس برای کودکان می باشد. فلوئوریس دندان های فرد را قهوه ای کرده و احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد. بنابراین برای جلوگیری از ضررهای فلوراید تراپی ، بهتر است والدین این کار را در مطب دندانپزشکی و زیر نظر دندانپزشک اطفال انجام دهند.

وارنیش فلوراید تراپی

همچنین برای فلورایدتراپی در منزل ، والدین باید به مسواک زدن فرزندان خود نظارت کنند تا اطمینان یابند آن ها به مقدار بیش از حد از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده نمی کنند. از آنجایی که کودکان تمایل به خوردن خمیر دندان دارند، بهتر است والدین به کودکان اجازه ندهند تا خودشان به تنهایی مسواک بزنند.

مکمل های فلوراید

روش های مختلفی برای تأمین فلوراید دندان ها وجود دارد. استفاده از وارنیش فلوراید تراپی و خمیر دندان های حاوی فلوراید و همچنین فلورایدتراپی توسط دندانپزشک با استفاده از ژل فلوراید از جمله روش های فلورایدتراپی می باشد.

یکی از روش هایی که در دندانپزشکی کودکان استفاده می شود، شیار پوشی دندان یا فیشور سیلانت است که به عنوان یک لایه محافظ، مینای دندان را درزگیری کرده و از پوسیدگی و خرابی دندان ها جلوگیری می کند.

مکمل های فلوراید همچنین در درمان دندان درد اطفال نیز مؤثر هستند. دندانپزشک اطفال از مکمل های فلوراید برای کودکانی که دارای پوسیدگی شدید در دندان های خود هستند استفاده می کنند. از آنجایی که مصرف بیش از حد یا اور دوز فلوراید می تواند عوارضی را برای کودکان ایجاد کند، بهتر است فلورایدتراپی تحت نظر دندانپزشک کودکان انجام شود.

هزینه فلوراید تراپی کودکان

هزینه فلوراید تراپی نسبت به سایر هزینه های دندانپزشکی بسیار کمتر بوده و نوعی درمان پیشگیرانه به حساب می آید. قیمت وارنیش فلوراید در داروخانه ها بسته به مارک و غلظت و حجم محصول متفاوت می باشد. فلوراید درمانی در کودکان و بزرگسال برای جلوگیری و درمان پوسیدگی ها و خرابی های دندان و درمان مکمل روش های پر کردن دندان مورد استفاده قرار می گیرد.