سفید کردن دندان و بلیچینگ

سفید کردن دندان و بلیچینگ

نه تنها زیبایی طرح لبخند بلکه سلامت دندان ها نیز به رنگ دندان ها بستگی دارد. اغلب افرادی که به سلامتی دهان و دندان خود اهمیت می دهند بیشترین وقت و هزینه را صرف داشتن دندانهایی سفید رنگ و مرتب می کنند. به علاوه مسلم است کسی که اقدام به پرداخت هزینه سفید کردن دندان می کند، اهمیت بیشتری برای سلامتی دندان های خود قائل است تا از اتلاف هزینه و وقت خود جلوگیری کند. روش های زیادی برای سفید کردن دندان وجود دارد که از جمله آن ها می توان به روش بلیچینگ و سایر روش های خانگی و دندانپزشکی اشاره کرد.

علت تغییر رنگ دندان ها

عادات غذایی و شیوه زندگی تاثیر زیادی بر روی سلامت دهان و دندان به خصوص رنگ دندان ها می گذارد. نیکوتین موجود در دخانیات و رنگدانه ها یا همان کروموژن های انواع غذا و نوشیدنی، افزایش سن، مصرف داروهای مختلف و وارد شدن ضربه به دندان، از جمله مهمترین عوامل تغییر رنگ دندان ها می باشد.

سفید کردن دندان

انواع روش های سفید کردن دندان

دندانپزشک مجرب، وظیفه تشخیص و تعیین بهترین روش بلیچینگ را برای بیمار در جلسه مشاوره دارد. به طور کلی روش های بلیچینگ دندان شامل موارد زیر است:

  • بلیچینگ قدرتی دندان که در مطب دندانپزشکی انجام می شود.
  • سفید کننده های دارای تری با نظر دندانپزشک
  • سفید کردن دندان در خانه توسط خمیر دندان ها و کیت های مخصوص

مزایای بلیچینگ دندان در دندانپزشکی ( سفید کردن دندان با لیزر ) نسبت به روش خانگی

سفید کننده های دندان که به صورت غیر تجویزی و در خانه استفاده می شوند، قدرت کمتری نسبت به روش های سفید کردن دندان در دندانپزشکی دارند. این قدرت کمتر به دلیل وجود ماده پراکسید هیدروژن کمتر در خمیر دندان ها نسبت به مواد استفاده شده در مطب های دندانپزشکی است. پراکسید هیدروژن مواد مورد استفاده در مطب غلظتی برابر با ۱۵ تا ۴۳ درصد دارد. بنابراین سفید کردن دندان با لیزر یا مواد مورد استفاده توسط دندانپزشک اثربخشی بهتری دارند.

سفید کردن دندان با استفاده از تری دهانی

تهیه تری های دهانی به روش قالب گیری از دندان ها توسط دندانپزشک انجام شده و هر بیمار، تری منحصر به فرد خود را دارد. با ساخت تری دهانی سفارشی ، بیشترین تماس بین ژل سفید کننده و دندان ها و کمترین تماس بین ژل سفید کننده و لثه ها برقرار می شود.

تری دهانی

مزایای سفید کردن دندان توسط دندانپزشک

همانطور که گفتیم، در صورتی که تری دهانی شما به صورت سفارشی و در مطب دندانپزشکی ساخته شود، بیشترین اثرگذاری و کمترین عوارض را خواهد داشت. به علاوه دندانپزشک معاینه اولیه دهان و دندان بیمار، و بررسی نوع لکه ها و علت تغییر رنگ، بهترین روش را برای بلیچینگ دندان به وی پیشنهاد می کند.

ماندگاری اثر روش سفید کردن دندان با لیزر

با توجه به نوع تغذیه و بهداشت فردی بیمار در خصوص دهان و دندان، اثر روش بلیچینگ دندان با لیزر می تواند از ۶ ما تا ۱ سال باقی بماند.

چگونه برای همیشه دندان های سفیدی داشته باشیم؟

بهترین روش برای داشتن دندانهای سفید برای همیشه استفاده کمتر از مواد قندی و نشاسته ای و نوشیدن مایعات توسط نی است. همچنین پس از خوردن و نوشیدن مواد خوراکی که باعث تغییر رنگ دندان های شما می شوند، فوراً دندان ها را مسواک زده و از کیت سفید کننده دندان خانگی استفاده کنید.

هزینه سفید کردن دندان

در بسیاری از داروخانه ها، محصولاتی تحت عنوان کیت سفید کننده دندان بدون نیاز به نسخه پزشک به فروش می رسند که می توان از آنها به عنوان ارزانترین روش سفید کردن دندان، یاد کرد. اما در مقابل، هزینه سفید کردن دندان با لیزر و هزینه بلیچینگ دندان در دندانپزشکی بسیار گران تر است که بستگی به شدت تغییر رنگ دندان های بیمار، مهارت پزشک و منطقه زندگی دارد.