بهترین زمان برای اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

اولین دندان های کودک از ۴ ماهگی تا یک سال و نیم جوانه زده و شروع به رشد می کنند. رویش دندان ها در نوزادان پروسه ای بسیار طاقت فرسا و دردناک است که در مواردی حتی با تب های شبانه و بیحالی کودک همراه است. از این رو مراقبت و نگهداری از این دندان های کوچک و ارزشمند، بسیار اهمیت دارد. برای بسیاری از والدین این سوال وجود دارد که بهترین زمان برای اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان در چه سنی است. در این مقاله سعی داریم بهترین زمان مراجعه به دندانپزشکی برای فرزندان دلبندتان را بررسی کنیم.

هر کودک در ابتدا دارای ۲۰ دندان شیری می باشد. این دندان های شیری از سن ۶ سالگی لق می شوند اما بسیاری از آنها قبل از لق شدن و افتادن دچار پوسیدگی های جدی شده که در صورت عدم رسیدگی، می توانند وضعیت دندان های دائمی فرد را نیز تحت تاثیر قرار دهند. در صورت خرابی بیش از حد دندان های شیری و افتادن زود هنگام دندان ها، باید از فضا نگهدارنده ها استفاده کرد.

اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان

مراقبت از دندان های شیری

نوع تغذیه کودک در سنین اولیه رشد، دندان های وی را برای بروز پوسیدگی مستعد می کند. شیر و سایر مکمل های غذایی کودک، علیرغم ارزش غذایی بالایی که برای بدن کودک دارند، در صورت باقی ماندن بر روی دندان، باعث خراب شدن دندان های وی می شوند. بنابراین پایش سلامت دندان های شیری کودک اهمیت فوق العاده ای دارد.

همانطور که گفتیم کودکان ۲۰ دندان شیری دارند که تا سن ۲-۳ سالگی، رویش آنها ادامه داشته و کامل می شود. از زمانی که اولین دندان های کودک جوانه می زند، والدین باید برای اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان خود برنامه داشته باشند. به این صورت از بروز مشکلات جدی و غیر قابل حل جلوگیری می شود. اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان بهتر است حدود ۶ ماه پس از جوانه زدن اولین دندانهای کودک انجام شود.

پس از آن، با توجه به وضعیت سلامت دندان های کودک، تاریخ مراجعات بعدی مشخص می گردد.

از اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان چه انتظاری داریم؟

آنچه قبل از اولین مراجعه کودکان به دندانپزشکی باید مد نظر داشته باشیم این است که هیچ گاه با ایجاد هراس کودک را مجبور به مراجعه به دندانپزشکی نکنیم. انتخاب کلینیک دندانپزشکی مناسب که فضایی مخصوص به کودکان داشته و کودک بتواند ارتباط مناسبی با محیط و پرسنل کلینیک ایجاد کند،  تاثیر مثبتی بر ترغیب کودک برای مراجعات بعدی به دندانپزشکی دارد.

به طور معمول، اولین جلسه مدت زمان کوتاهی داشته و در آن به تشخیص مشکلات دهان و دندان کودک یا ارائه توصیه های پیشگیرانه پرداخته می شود. در جلسات بعدی، مشکلات احتمالی رفع می شوند.

دندانپزشک اطفال ، در اولین ویزیت دندانپزشکی کودکان میزان نیاز کودک به فلورایدتراپی و مراحل رشد دندان های کودک را برای والدین شرح داده و توصیه های خود را درباره نوع تغذیه مناسب کودک و اعمال پیشگیرانه برای جلوگیری از پوسیدگی های بعدی و بیماری لثه به آنها ارائه می دهد.

فلوراید تراپی برای کودکان

یکی از مواردی که در مراجعات کودک به دندانپزشکی همواره در نظر گرفته می شود، فلوراید تراپی دندان کودک است. فلوراید، ماده ای معدنی است که برای مقاوم سازی دندان کودک نسبت به پوسیدگی کاربرد بسیار مناسبی داشته و در سال های اخیر مورد تاکید وزارت بهداشت نیز قرار گرفته است.

فلورایدتراپی برای کودکان بدون اعمال هیچ گونه بی حسی انجام شده و در مدت زمان کوتاهی (حدود ۱۰ دقیقه) تمام می شود.

آیا عکس دندان برای کودکان تجویز می شود؟

از آنجایی که بدن کودکان درمقابل اشعه ایکس مقاومت کمتری دارد، به طور معمول قبل از ۶ سالگی عکسبرداری از دندان ها برای کودکان تجویز نمی شود اما پس از این سن در صورت نیاز بیمار و صلاحدید دندانپزشک، عکس رادیولوژی دندان کودکان می تواند تهیه شود.