روکش کران

روکش کران

روکش کران ، ماده ای مصنوعی است که بر روی بخشهای دندان آماده قرار میگیرد و علاوه بر کمک به تقویت آن، شکل طبیعی تری نیز به دندان می دهد. بعضاً به کران ها، سرپوش یا کلاهک نیز می گویند.

روکش کران برای ترمیم دندان های خراب و پوسیده یا شکسته بسیار مناسب است و در مواردی که پرشدگی دندان تغییر رنگ داده است، استفاده از کران می تواند به ترمیم و زیبایی دندان کمک کند.

از کران می توان برای کمک به ثابت نگاه داشتن فضا نگهدارنده ها یا محافظت از دندان هایی که ریشه آن ها پر شده است مورد استفاده قرار گیرد.

روکش اس اس کراون

انواع روکش کران

از قدیم مواد مختلفی برای ساخت روکش های اس اس کراون استفاده می شده است و همچنان هر روز مواد جدید دیگری برای ساخت این روکش ها معرفی می شود. از جمله انواع مواد استفاده شده در ساخت کران ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • پارسلین بر روی فلز: اغلب روکش کران از جنس پارسلین ساخته می شود. روکش های پارسلین بر روی یک پایه از جنس فلز (که می تواند فلز های قیمتی نظیر طلا یا فلزهای معمولی باشد) به کار رفته و لایه سطحی آن را می پوشاند.
  • کران های تمام پارسلین: این نوع از کراون ها استحکام نوع قبل را نداشته اما ظاهری طبیعی تر دارند و برای ترمیم دندان های جلویی به کار می روند.
  • روکش کران سرامیکی: این نوع از روکش های کراون از جدیدترین انواع اس اس کراوان بوده و از استحکام و ظاهر طبیعی مطلوبی برخوردار هستند. به علاوه محدودیتی برای استفاده در دندان های مختلف دهان ندارند.
  • کران شیشه ای: این نوع روکش کران ظاهری بسیار طبیعی داشته و امکان استفاده در دندان های جلویی و عقبی از آن ها وجود دارد.

طبیعی است که قیمت و هزینه روکش کران به جنس آن بستگی دارد.

روکش کران

ماندگاری روکش کران

ماندگاری روکش های کراون به نوع مراقبت فرد به خصوص کودکان از روکش ها و وضعیت بهداشت دندان های بیمار بستگی دارد.

برای مراقبت از کران باید دندان های تحت پوشش کران را همواره تمیز نگاه داشت. زیرا هرچند کران ها خود، قابلیت پوسیدگی ندارند اما ممکن است دندان در محل اتصال به کران پوسیده شود. استفاده از روش های فلوراید تراپی به همراه تمیز کردن منظم دندان با مسواک و نخ دندان اهمیت زیادی در افزایش ماندگاری روکش کران دارد.

آماده سازی روکش کران

قبل از آماده سازی کران ابتدا مقدار قابل توجهی از لایه خارجی دندان برداشته شده تا به سطح خارجی مقاوم تر و محکم تر دست یابند. ضخامت کران به اندازه ضخامت دندان تراشیده شده خواهد بود. سپس دندانپزشک اقدام به آماده کردن قالب دندان و فک (مسیر گاز زدن توسط دندان های بیمار) آماده می کند.