روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان که اصطلاحاً پروتز ثابت دندان نیز نامیده می شود، کلاهکی از جنس فلز یا سرامیک یا جنس ترکیبی است که با قرار گرفتن بر روی دندان های پوسیده و ترمیم شده، از آنها در برابر شکستگی و ترک خوردن محافظت نموده و به حفظ زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند کمک می کند.

پروتز ثابت دندان

انواع روکش دندان

روکش تمام فلزی

این نوع روکش که بسته به نوع آلیاژ آن به رنگ سفید یا زرد است، از جمله بهترین روکش دندان است. در جایگذاری این نوع روکش، دندان در معرض تراش های بسیار کمتری قرار می گیرد، انطباق پذیری آن با شکل دندان بسیار زیاد بوده و ماندگاری و دوام بالایی دارد و از این رو بهترین نوع روکش است. روکش های فلزی را نمی توان به عنوان روکش دندان برای زیبایی استفاده نمود زیرا متاسفانه ظاهر مناسبی ندارند.

روکش سرامیکی دندان

روکش های سرامیکی از موادی با جنس چینی یا پرسلین ساخته شده اند. این روکش ها، ظاهری طبیعی تر نسبت به روکش های pfm دارند و در آن ها از هیچ فلزی استفاده نشده است. همین امر باعث شده است تا روکش های سرامیکی از استحکام کمتری برخرودار باشند.

انواع روکش های سرامیکی عبارتند از روکش های پرسلن جاکت کراون، پرسلن های مدرن و روکش زیرکونیا.

روکش های ترکیب فلز و سرامیک یا pfm

یکی از متداول ترین روکش هایی که امروزه در مطب های دندانپزشکی مورد استفاده قرار میگیرد، روکش pfm است. هسته مرکزی این روکش ها از جنس فلز و رویه آن از جنس پرسلن است که زیبایی و استحکام را به صورت توأمان به همراه دارد.

همچنین این نوع روکش ها، انطباق پذیری خوبی با دندان دارند. اما در مقابل، عوارض روکش دندان pfm نیز قابل توجه است. از جمله آن می توان به احتمال ترک خوردن پرسلین رویه روکش یا ساییده شدن دندان در مواقعی که رویه روکش تحلیل رفته است اشاره کرد.

روکش دندان زیرکونیم

از انواع روکش های تمام سرامیک می توان به روکش دندان زیرکونیم اشاره کرد. این نوع روکش مانند روکش های pfm رویه سرامیکی دارد اما در مرکز آن از مواد زیرکونیمی استفاده شده است. رنگ زیرکونیم سفید است و از بالاترین سطح استحکام در بین مواد روکش برخوردار است. همچنین این مواد انطباق پذیری خوبی داشته و حساسیت ایجاد نمی کنند. از معایب این مواد می توان به قیمت روکش دندان زیرکونیا اشاره کرد که بسیار بالا است.

روکش دندان

به طور کلی بهترین نوع روکش دندان، پس از روکش های تمام فلز با فلزهای قیمتی نظیر طلا- که با هدف زیبایی به کار نمی روند- روکش های زیرکونیم هستند.

هزینه روکش دندان چقدر است؟

قیمت روکش دندان به جنس روکش بستگی دارد. کمترین قیمت روکش مربوط به روکش های پرسلن و گرانترین روکش ها، روکش های تمام فلز از جنس طلا هستند.

آیا روکش دندان درد دارد؟

باید گفت هرچند این روش درمانی نیز مانند سایر روش های درمان دهان و دندان نیاز به مراقبت دارد اما در صورت رعایت دستورات مراقبتی صحیح پس از روکش کردن دندان توسط بیمار، دردی در دندان های بیمار حس نمی شود.