دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

بسیاری از افراد در اثر کهولت سن، به تدریج دندان های خود را از دست می دهند به صورتی که پس از مدتی هیچ دندانی در دهان آن ها باقی نمی ماند. این امر باعث می شود تا عضلات صورت دچار افتادگی شده و ضمن مشکل در بلع فرد، چهره فرد نیز پیرتر به نظر برسد. اما این مشکل توسط دندانپزشک با ارائه دندان مصنوعی به بیمار رفع می شود. استفاده از دندان مصنوعی، به بهبود تکلم فرد نیز کمک می کند. در صورتی که تمام دندان های بیمار نیافتاده باشند، وی می تواند از دندان مصنوعی تکه ای استفاده کند. انتخاب بهترین نوع دندان مصنوعی،  با توجه به وضعیت دندان های بیمار بر عهده دندانپزشک است.

دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی اغلب از جنس رزین آکریلیک هستند هرچند در مواردی برای ساخت آن ها از فلز نیز استفاده می شود. امروزه روش های جایگزین دیگری نظیر ایمپلنت و بریج دندان نیز استفاده می شود.

انواع دندان مصنوعی

دندان های مصنوعی کامل

این نوع دندان ها که در هنگام از بین رفتن همه یا اکثر دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد، می توان در فک پایین و بالا استفاده کرد. قرار دادن این دندان های مصنوعی در دهان که به آنها دندان مصنوعی فوری یا راحت نیز می گویند، نیازمند کشیدن سایر دندان های باقیمانده در دهان می باشد. پس از کشیدن دندان ها، لثه و استخوان های دندان پس از ۶ ماه منقبض می شود.

دندان مصنوعی تکه ای یا پروتز پارسیل

از این نوع دندان در مواردی استفاده می شود که تعداد محدودی از دندان های بیمار از بین رفته باشند. این نوع دندان های مصنوعی به صورت معمول به پایه های پلاستیکی به رنگ صورتی و همرنگ لثه متصل شده اند و به وسیله گیره یا اتصالات دقیق به دندان های طبیعی فرد وصل می شوند. قیمت دندان مصنوعی تکه ای با اتصالات دقیق بیشتر از قیمت این پروتز های با گیره فلزی است.

دندان مصنوعی overture با پایه ایمپلنت

این نوع از دندان های مصنوعی تکه ای قابلیت قرارگیری بر روی ایمپلنت ها یا تعداد محدودی از دندان های سالمی که باقی مانده اند را دارند. اغلب استفاده از این نوع دندان های مصنوعی معمولاً برای پروتز کامل فک پایین تجویز می شود.

پروتز دندان

مراقبت های پس از جایگذاری دندان مصنوعی

برای تمیز کردن دندان های مصنوعی از مسواک های مخصوص استفاده کنید. در هنگام شستشوی دندان های خود از یک حوله یا ظرفی پر از آب در زیر دهان خود استفاده کنید تا در صورت افتادن دندان ها، ضربه به آنها وارد نشده و نشکنند. از مسواک کردن دندان های مصنوعی به وسیله مسواک های زبر و سخت خودداری کنید. برای تمیز کردن قسمت های زیر گیره فلزی دقت بیشتری به کار گیرید تا خطر پوسیدگی دندان ها را کاهش دهید.

همچنین در انتخاب خمیر دندان خود دقت کنید. بسیاری از دندانپزشکان، شستشوی دندان های مصنوعی با مایع ظرفشویی یا مایع دستشویی که ملایم تر از خمیر دندان ها بوده و سطح دندان ها را خراش نمی دهند را توصیه می کنند اکیداً توصیه می شود که دندان های مصنوعی همواره مرطوب نگاه داشته شوند زیرا در غیر اینصورت رطوبت خود را از دست می دهند.

قیمت دندان مصنوعی

هزینه دندان مصنوعی و جایگذاری آن در دهان بسته به وضعیت دندان ها و جنس دندان مصنوعی مورد استفاده و مهارت دندانپزشک و کلینیک مورد مراجعه متفاوت است. اما به طور کلی قیمت دندان مصنوعی نسبت به روش هایی نظیر ایمپلنت و کاشت دندان بسیار کمتر است.