دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان

یکی از زمینه های کاملاً تخصصی در رشته دندانپزشکی، رشته دندانپزشکی کودکان یا دندانپزشکی اطفال است. یک دندان پزشک متخصص کودک علاوه بر طی دوره های دندانپزشکی عمومی، نیاز به طی دوره های تخصصی دندانپزشکی اطفال دارند. سرفصل های دوره دو ساله تخصصی دندانپزشکی توسط انجمن دندانپزشکی تعیین شده و شامل مواردی نظیر روانشناسی کودک و آسیب شناسی دهان و دندان اطفال نیز می باشد. یک دندانپزشک اطفال باید به صورتی آموزش ببیند که بتواند در محیطی بدون استرس و بدون آسیب به دندان های کودکان، به انجام بی حسی، بیهوشی کودکان برای ترمیم دندان، ارتودنسی، پر کردن دندان و … بر روی دندان های کودکان بپردازند.

دندانپزشک کودکان کیست؟

یکی از ویژگی های یک دندانپزشک اطفال خوب اینست که صبر و حوصله زیادی برای تعامل با کودکان و درمان بیماری های دهان و دندان آنها داشته باشد. همچنین وی باید به خصوصیات دندان های شیری و آسیب پذیری آنها کاملاً واقف بوده و توانایی تشخیص مشکلات و درمان دندان های کودکان در سنین نوزادی تا نوجوانی و قبل از بلوغ را داشته باشد.

دندانپزشک کودکان باید این توانایی را داشته باشد تا بدون ترساندن بیماران خود، فضایی صمیمانه و آرامش بخش برای آنها ایجاد نماید. زیرا اغلب مشاهده شده است که ترس یا فوبیای ایجاد شده از دندانپزشکی در کودکان تا بزرگسالی ادامه پیدا می کند. لذا برای انجام درمان های دندانپزشکی کودکان، حتما باید به دندانپزشکی مراجعه شود که بتواند از ترس و استرس کودکان کاسته و ضمن اشراف بر تخصص خود، محیطی دلپذیر را برای کودکان ایجاد نماید.

تفاوت دندانپزشک کودکان و سایر دندانپزشکان چیست؟

حوزه فعالیت دندانپزشک کودکان، صرفاً به تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان کودکان از سنین نوزادی تا بلوغ محدود می شود. تمامی دندانپزشکان دوره عمومی دندانپزشکی را می گذرانند اما دندانپزشک کودکان، علاوه بر دوره عمومی، یک دوره ۲ ساله تخصصی دندانپزشکی کودکان را نیز می گذراند تا با شرایط ویژه دندان های کودکان در دوره شیری بودن و اولین مراحل رشد دندان های دائمی آشنا شوند. انتخاب بهترین کلینیک دندانپزشکی کودکان و به طبع آن بهترین دندانپزشک اطفال یکی از چالش ها و دغدغه های اصلی والدین برای فرزندانشان است.

خدمات دندانپزشکی کودکان

استفاده از روکش های استیل ضد زنگ

از این روکش ها برای بازسازی دندان های پوسیده با درجه پوسیدگی شدید و حفظ پر کردگی های همرنگ دندان ها استفاده می شود. عدم درمان پوسیدگی در قسمت های عقب دهان می تواند صدمات جدی را به مینا، عاج یا حتی عصب دندان وارد آورد. در  اینصورت امکان پر کردن دندان های آسیب دیده به وسیله مواد همرنگ وجود نداشته و باید از روکش هایی که از استیل ضد زنگ ساخته شده اند استفاده نمود. ترمیم این دندان های پوسیده به این صورت انجام می شود که روکش های استیلی نقره ای رنگ به فرم دندان کودک ساخته شده و تا زمان افتادن طبیعی دندان های شیری بر روی آنها چسبانده شده و از آسیب دیدن بیشتر آنها جلوگیری میکند.

پر کردن دندان های کودک با مواد همرنگ

ترمیم دندان ها در تمامی قسمت های دهان که دارای اهمیت ظاهری و زیبایی باشد توسط مواد همرنگ دندان انجام می شود. همچنین از کامپوزیت های دندانی به منظور ترمیم کردن شکستگی دندان ها و پوسیدگی آنها استفاده می شود. این کامپوزیت ها به گونه ای است که از لحاظ رنگ بیشترین مطابقت را با رنگ طبیعی دندان داشته باشد.

خدمات تمیزی دندان ها

با مراجعه به دندانپزشک کودکان، در جلسه اول که مشاوره با والدین کودک انجام می شود، سابقه پزشکی کودک و وضعیت سلامتی وی بررسی شده و معاینات کلی دهان و دندان انجام می شود. تمیز کردن دندان و رسوب زدایی (شامل پلاک و جرم) برای جلوگیری از بروز بیماری های لثه و پوسیدگی دندان در این مرحله انجام می شود. سپس با استعمال فلوراید بر روی دندانها، مینای دندان ها تقویت شده و از پوسیدگی آن جلوگیری می شود.

خدمات فلورایدتراپی

یکی از عوامل پوسیدگی دندان، از بین رفتن و تضعیف ترکیبات معدنی مینای دندان است. فلوراید ماده ای است که با فراهم آوری مجدد مواد معدنی، به تقویت پوسیدگی های ایجاد شده پرداخته و از بروز پوسیدگی های بیشتر جلوگیری می کند. بنابراین توصیه می شود، هر ۶ ماه الی ۱ سال یکبار، فلورایدتراپی را در کودکان انجام دهیم.

درمان پوسیدگی و خرابی دندان ها

پوسیدگی دندان نوعی از بیماری های دهان و دندان است که از سنین کم شروع شده و به تدریج پیش می رود. خرابی دندان به این نحو شکل می گیرد که باکتری های موجود در دهان، در واکنش با قند مواد خوراکی خورده شده، اقدام به تولید یک ماده اسیدی می کنند که این ماده اسیدی نقش اصلی را در از بین بردن مینای دندان و تخریب بافت لثه بازی می کند. درمان فوری و به موقع می تواند بسیار در جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان مفید باشد. پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان و در صورت مشکلات جدی تر و پوسیدگی های عمیق تر، عصب کسی و روکش دندان از اقدامات درمانی فوری است که دندانپزشک کودک می تواند اتخاذ نماید.

ارتودنسی پیشگیری

دندانپزشک اطفال، ممکن است با تشخیص وضعیت نامناسب دندان ها از جمله کجی دندان ها و فاصله زیاد بین دندان ها و مشکلات فک و …، انجام ارتودنسی پیشگیری را تجویز نماید تا از ایجاد مشکلات جدی تر در آینده جلوگیری نماید.

کشیدن دندان

به طور قطع، کشیدن دندان به عنوان آخرین راه حل برای خرابی بسیار شدید دندان ها تجویز می شود. در صورتی که دندانپزشک مجبور به کشیدن دندان های شیری کودک شود، به جای آن از یک نگهدارنده استفاده می کند.

عصب کشی دندان

از این روش برای درمان و ترمیم مشکلات اساسی دندان نظیر عفونت اعصاب استفاده می شود. در صورتی که کودک دچار خرابی شدید دندان شده یا در اثر صانحه، دچار شکستگی دندان شده باشد، باید از روش عصب کشی دندان استفاده نمود.

سیلانت تراپی

از سیلانت ها، به منظور جلوگیری از پوسیدگی و خرابی دندان بر روی سطوح جونده موجود بر روی دندان های عقب استفاده می شود. از آنجایی که سطوح جونده روی دندان ها محل مناسبی برای رشد و فعالیت باکتری ها هستند، از ترکیب سیلانت تراپی و فلوراید تراپی می توان برای پیشگیری از پوسیدگی دندان در این نواحی استفاده نمود. ماندگاری سیلانت در صورت مراقبت صحیح به مدت ۵ تا ۱۰ سال است.