درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

دو عامل مهم که باعث بروز پوسیدگی دندان در افراد می شود عبارتند از: باکتری های دهانی و مواد غذایی سرشار از قند و نشاسته. دهان به صورت طبیعی دارای باکتری هایی است که در اثر بهداشت نامناسب دهان، این باکتری ها به عاملی برای ایجاد مشکل تبدیل می شوند. ترکیب باکتری های دهانی با مواد خوراکی، به سرعت منجر به تولید ماده ای به اسم پلاک می شود. پلاک ها مواد چسبناک و بی رنگ هستند. نشاسته و شکر موجود در مواد غذایی به چسبناک تر شدن پلاک ها کمک می کند. باقی ماندن پلاک ها برای چند روز بر روی دندان ها منجر به سفت شدن آن ها و تبدیل ماده ای به نام تارتار می شود. پلاک و تارتار حاوی باکتری هایی هستند که می توانند مواد قندی موجود در دهان را به صورت اسیدی درآورده و منجر به تخریب و خوردگی و دندان ها شوند.

اسید تولید شده در اثر فعالیت باکتری های دهانی و پلاک ها، با ایجاد خوردگی بر روی ساختار سفت دندان، به تدریج حفره ای را بر روی دندان تولید می کند که به آن اصطلاحاً پوسیدگی دندان می گویند.

درمان پوسیدگی دندان

علائم پوسیدگی دندان چیست؟

عموماً بیماری پوسیدگی دندان از طریق علائم اولیه قابل مشاهده نیست. بلکه باید از طریق مراجعه به دندانپزشک از وجود و شدت پوسیدگی دندان مطلع شد. درمان پوسیدگی دندان تا پیش از پیشرفت آن تا ریشه و عصب دندان و در مراحل اولیه، امکان پذیر است.

در واقع دندان درد زمانی آغاز می شود که سوراخ ایجاد شده در دندان تا نزدیک ریشه دندان پیشرفت کرده و تحت تأثیر عوامل تحریک کننده نظیر خوردن و نوشیدن مواد بسیار سرد یا بسیار داغ و شیرین، درد دندان شروع می شود. بزرگ شدن بیش از حد این حفره حتی می تواند منجر به شکستگی دندان نیز شود. این موارد می تواند سبب ایجاد بو و مزه بد در دهان فرد شود.

به طور معمول پوسیدگی دندان جلو یا پوسیدگی دندان نیش ، به شکل لکه هایی به رنگ قهوه ای یا مشکی نمایان می شود و راحتتر از سایر دندان ها مشاهده می شود. این در حالی است که پوسیدگی بقیه دندان ها تنها از طریق عکس های رادیولوژی دندان و اشعه ایکس قابل مشاهده است.

پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان در کلینیک دندانپزشکی

روش که دندانپزشک شما برای درمان پوسیدگی دندان های شما انتخاب می کند، بستگی به شدت و میزان پیشرفت پوسیدگی دندان دارد.

در مراحل اولیه پوسیدگی، با استعمال فلوراید بر روی محل پوسیدگی از پیشرفت آن جلوگیری می شود.

در صورتی مینای دندان در اثر پوسیدگی از بین رفته باشد، ابتدا باید قسمت نرم دندان جدا شود و پس از آن حفره ایجاد شده در اثر پوسیدگی، اقدام به پر کردن دندان نمود.

در حالت پوسیدگی  شدید دندان ، ریشه دندان دچار آسیب شده و باید اقدام به عصب کشی نمود. در این صورت، عصب دندان به صورت کامل خارج شده و مواد مخصوصی در جای عصب های دندان وارد شده  و روی دندان ها روکش می شود. در صورتی که آسیب وارده به دندان خیلی زیاد باشد، به طور معمول، دندانپزشک کشیدن دندان را تجویز می کند.

درمان پوسیدگی دندان با فلوراید تراپی

فلوراید، ماده ای معدنی است که در موادی مانند ماهی و چایی به صورت طبیعی وجود دارد اما نوع  مصنوعی آن نیز تولید می شود.

یکی از موارد کاربرد فلوراید مصنوعی، ساخت خمیر دندان ها است. اغلب افراد فلوراید مورد نیاز دندان های خود را از طریق همین خمیر دندان ها تأمین می شود. اثر فلوراید در تقویت و محافظت دندان ها در برابر اسید تولید شده از پلاک ها تأیید شده است. به علاوه فلوراید امکان ترمیم دندان را نیاز فراهم می کند. در نتیجه استفاده از فلوراید تراپی در پوسیدگی سطحی دندان در جلوگیری از پیشرفت پوسیدگی دندان مؤثر است.

فلوراید تراپی برای درمان پوسیدگی دندان

پیشگیری از پوسیدگی دندان

همانگونه که در بالا به عوامل تأثیر گذار بر سرعت پوسیدگی دندان اشاره کردیم، از دو عامل بهداشت دهان و دندان و توجه به عادات غذایی نیز می توان به عنوان مهمترین عوامل در جلوگیر از ایجاد پوسیدگی های دندانی اشاره کرد.

در مطب های دندانپزشکی، بسیار مشاهده شده است که افراد ادعا کرده اند که با وجود رعایت بهداشت دندان های خود، باز هم به پوسیدگی دندان دچار شده اند. اما باید بدانیم که بهداشت دهان تنها به مسواک زدن محدود نمی شود. بلکه باید کشیدن نخ دندان، مراجعه در فواصل ۶ ماهه به دندان پزشکی و دوبار مسواک زدن در روز را حتماً رعایت کنیم.

همچنین باید به عادات غذایی خود توجه کنیم و تا جایی که ممکن است مصرف مواد قندی و چسبنده را کاهش دهیم.

مواد قندی در پوسیدگی دندان

هزینه درمان پوسیدگی دندان

همانطور که در بالا ذکر شد، انتخاب روش مناسب برای درمان پوسیدگی دندان ، بستگی زیادی به میزان و شدت پوسیدگی ایجاد شده در دندان دارد. از همین رو، هزینه پوسیدگی دندان نیز متفاوت است. به صورتی که هزینه فلوراید تراپی بسیار کمتر از هزینه عصب کشی دندان است. همچنین در صورت ایجاد پوسیدگی بین دو دندان ، ممکن است نیاز به ترمیم دو عدد از دندان های فرد باشد، که در اینصورت هزینه ترمیم دندان بیشتر می شود.