درمان پوسیدگی دندان شیری در کودکان

پوسیدگی دندان شیری در کودکان ، از مهمترین دلایل مراجعه کودکان و والدین آن ها به کلینیک دندانپزشکی است. این معضل که به صورت فراگیر در اغلب اطفال دیده می شود، به وسیله روش های ترمیمی دندان کودکان نظیر روکش کردن دندان، قابل درمان بوده و در موارد نادر و شدید، دندان ها نیاز به عصب کشی دارند.

به طور کلی، هنگامی که صحبت از ترمیم پوسیدگی دندان شیری در اطفال می شود، ممکن است سؤالات زیر مطرح شود:

  • برای پوسیدگی دندان های کودک ۳ ساله چه درمانی مناسب است؟
  • چگونه دندان درد در کودک ۲ ساله را درمان کنیم؟
  • آیا برای درمان پوسیدگی دندان های کودکان نیاز به بیهوشی است؟
  • بهترین روش برای رفع پوسیدگی دندان نوزادان و شیرخوارگان چیست؟

پوسیدگی دندان شیری کودکان

دندان شیری چیست و تا چه سنی رشد می کند؟

جوانه زدن دندان های شیری در کودکان حدوداً پس از ۶ ماهگی شروع شده و تا ۲ سالگی کودک ادامه می یابد. یکی از مشکلات و بیماری های رایج دهان و دندان در کودکان، پوسیدگی دندان شیری کودکان است. این پوسیدگی ممکن است به حدی جدی و شدید باشد که به عصب دندان نیز آسیب برساند.

۲۰ دندان شیری کودک به دندان های شیری جلویی و دندان های شیری عقبی تقسیم بندی می شوند. رویش دندان های شیری پس از سن ۲ سالگی تمام شده و رشد دندان های شیری جلو تا سن ۷ سالگی و دندان های شیری عقب تا سن ۱۲ سالگی ادامه می یابد.

اهمیت ترمیم دندان شیری در کودکان

همانطور که می دانیم رویش دندان های دائمی منوط به افتادن دندان های شیری می باشد. اما سؤال اینجاست که اگر دندان های شیری به صورت موقت در دهان کودک وجود دارند، چه نیازی به ترمیم پوسیدگی آنها می باشد؟

در پاسخ به این سؤال باید گفت، در صورت پوسیدگی دندان های شیری ، کودک قدرت بلع غذا را از دست داده و متعاقب آن، کاهش وزن و ضعف عمومی در فرد به وجود می آید.

به علاوه، دندان های دائمی برای رویش و رشد به فضای کافی نیاز دارند. پوسیدگی دندان های شیری می تواند بخشی از فضای مورد نیاز دندان های دائمی را برای رشد اشغال کرده و رشد آن ها را با اختلال مواجه نموده و به اصطلاح باعث کج شدن دندان ها شود. همچنین پوسیدگی دندان های شیری می تواند باعث بیماری دندان های دائمی در آینده نظیر انتقال و رشد میکروبی در دندان ها شود.

همچنین خرابی دندان های شیری زیبایی کودک را تحت تاثیر قرار داده و می تواند باعث کاهش اعتماد به نفس وی در بین دوستان در سنین کودکی شود.

اهمیت ترمیم دندان های شیری کودکان

درمان پوسیدگی دندان شیری در کودکان

خبر خوب این است که پوسیدگی دندان های شیری اطفال توسط روکش و در موارد جدی، عصب کشی، قابل ترمیم است و این درمان در کلینیک تخصصی دندانپزشکی اطفال فرشتگان دندانی (دنتال انجلز) توسط دندانپزشکان مجرب و کادری متخصص قابل انجام است.