جرم گیری با ایرفلو

جرم گیری با ایرفلو

بسیار مشاهده می شود که دندان ها تحت لایه از جرم به رنگ زرد کمرنگ یا قهوه ای قرار می گیرند. این جرم ها که از رسوبات بد بو تشکیل شده اند، سلامت دهان و لثه را نیز به خطر می اندازند. جرم ها میکروب های مختلف و مقاومی را با خود حمل می کنند که حتی در اثر مسواک زدن نیز از بین نمی روند و به مرور با نقوذ به لثه ها، پایه های دندان را سست می کنند. برای جلوگیری از بروز این مشکلات روش های مختلف جرم گیری دندان نظیر جرم گیری با ایرفلو توصیه می شود.

ایرفلو چیست؟

ایرفلو نوعی دستگاه جرم گیری است که از پرتاب پودر به وسیله فشار آب بر روی جرم های دندان از آن استفاده می شود و از این طریق، جرم ها تجزیه شده و از دندان جدا می شوند.

در جرم گیری اولتراسونیک نیز پس از پاک کردن دندان از پلاک ها به واسطه ارتعاش یک قطعه فلز، پلاک های باقیمانده با دستگاه ایرفلو از روی دندان پاک می شود.

air flow

در صورتی که پس از جرم گیری دندان با ایرفلو ، عوامل عفونی همچنان داخل بافت های پوششی لثه وجود داشته باشد، دندانپزشک اقدام به کورتاژ لثه می کند. در عمل کورتاژ لثه از لیزر برای برداشتن بافت های عفونت زده اپیتلیوم (بافت پوششی لثه) و نجات بافت های سالم لایه های پایین تر استفاده می کنند تا بدین ترتیب، بافت های سالم لثه احیا شوند.

جلسات جرم گیری دندان به طور معمول یک جلسه می باشد. در جلسات جرم گیری دندان در مطب دندانپزشکی، برای جلوگیری از احساس درد در بیمار از بی حسی های موضعی استفاده می شود. در هر جلسه جرم گیری دندان که به مدت ۴۵ دقیقه به طول می انجامد، تمام دندان های بیمار جرم گیری می شود. جرم گیری دندان ها باید سالانه انجام شود و در صورتی که دندان های بیمار جرم ساز باشد، هر ۶ ماه یک بار به جرم گیری نیاز است.

صیقل زدن دندان با ایرفلو

روش صیقلی کردن دندان با ایرفلو برای رفع لکه های ناشی از مصرف نوشیدنی های مختلف و دخانیات از روی دندان به کار می رود. این روش مؤثر علاوه بر اینکه دندان ها را سفید می کند، پلاک دندان ها را نیز کاملاً از بین می برد. از روش ایرفلو برای باز کردن و پاک کردن فیشرها پیش از شیاربندی دندان استفاده می کنند.

از آنجایی که این روش بدون استفاده از تماس مستقیم با دندان و با استفاده از نیروی فشار آب و گرما دندان بیمار را جرم گیری می کند، از سایر روش های درمانی پریودنتال بهتر است.

جرم گیری با ایرفلو

ضرورت انجام ایرفلو

وجود پلاک های دندان می تواند باعث بسیاری از مشکل های پریودنتال در فرد شود. مشاهده تغییر رنگ و رسوب در دندان ها می تواند نشانه نامطلوبی برای سلامت دندان باشد. امروزه یکی از بهترین روش ها برای جرم گیری و سفید کردن دندان استفاده از روش air flow می باشد.

هزینه جرمگیری با ایرفلو

هزینه جرم گیری با ایرفلو بسیار کمتر از هزینه ارتودنسی است. به علاوه عوارض جرم گیری دندان با روش air flow نزدیک به صفر بوده و روشی بسیار مؤثر است.