ترمیم و زیبایی

ترمیم و زیبایی دهان و دندان

در گذشته شاید افراد بیشتر به دلیل ترمیم خرابی های دندان و رها شدن از دردهای طاقت فرسای دندان به دندانپزشک مراجعه می کردند و بعضاً نتیجه انجام درمانهای دندانپزشکی تأثیر نامطلوبی در زیبایی چهره این افراد باقی می گذاشت. اما امروزه، زیبایی نیز یکی از اصول کار درمان و خدمات دندانپزشکی است به صورتی که کمترین اثر ترمیم دندان در دهان و دندان فرد بیمار مشاهده شود. یکی از تکنولوژی هایی که به کمک ترمیم و زیبایی دندان آمده است، استفاده از مواد همرنگ دندان یا کامپوزیت ها برای پر کردن دندان است.

کامپوزیت ها اغلب ظاهری زیباتر از روکش دارند و بافت سالم دندان را نیز به مقدار بسیار کمتری (نزدیک به صفر) تخریب می کنند. همچنین در موارد نادری زیبایی دندان های کج توسط کامپوزیت ها بدون ارتودنسی مشاهده شده است. کامپوزیت ها دارای رنگ شفافی هستند که زیبایی فوق العاده ای را به دندان ها می بخشد.

دندانپزشکی زیبایی چیست؟

تمامی خدمات زیبایی دندان با هدف اصلاح طرح لبخند برای فرد انجام می شود. از جمله خدمات ترمیم و زیبایی دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کامپوزیت دندان

در روش ترمیم و زیبایی دندان با کامپوزیت از مواد همرنگ دندان برای اصلاح شکل ظاهری دندان استفاده می شود. در برخی موارد از کامپوزیت ها برای ترمیم شکل کج دندان ها استفاده می شود که به این روش، زیبایی بدون ارتودنسی می گویند.

 • پرسلن ونیز یا لمینت سرامیکی

پوسته نازکی که در این روش استفاده می شود به ترمیم نواقص دندان می پردازد. در روش لمینت سرامیکی، دندان ها برای انجام عمل ترمیم و زیبایی دندان تراشیده می شوند.

 • استفاده از روکش برای ترمیم دندان

آسیب دیدگی های وسیع دندان ها، توسط روکش های چینی قابل ترمیم هستند، زیرا این روکش ها، پوشش دهی بیشتری نسبت به ونیر ها دارند.

 • استفاده از پل های بین دندانی یا بریج

بریج یا پل که خود، یک نوع روکش دندان است، یک روش برای بازیابی زیبایی دندان می باشد. در این روش، پایه ها در واقع دو دندان مجاور هستند که روکش پل مانندی بر روی آن ها سوار می شود.

به منظور جایگزینی دندان های افتاده و شکسته از ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. از این رو، ایمپلنت نه تنها قدرت بلع را به فرد باز می گرداند، بلکه به اصلاح طرح لبخند نیز کمک می کند.

 • جراحی زیبایی لثه

لثه نقش مهمی در زیبایی دندان ها دارد. یکی از راه های اصلاح طرح لبخند، اصلاح ارتفاع لثه است که این عمل، جراحی زیبایی لثه نام دارد.

استفاده از نوشیدنی هایی نظیر نوشابه، چایی و مشروبات الکلی و همچنین استعمال سیگار و برخی مواد غذایی سبب تغییر رنگ دندان ها می شود که اثر بسیار نامطلوبی بر زیبایی دندان ها می گذارد. از این رو، روش های بسیاری برای بلیچینگ دندان در منزل یا مطب دندانپزشکی وجود دارد که روش های دندانپزشکی عمدتاً سریعتر و دارای ماندگاری بیشتری هستند.

همانطور که پیشتر ذکر شد، یکی از کاربردهای کامپوزیت های دندانی، ردیف کردن و منظم کردن دندان ها بدون نیاز به انجام ارتودنسی است. با استفاده از باندینگ دندان یا کامپوزیت لمینت و کامپوزیت ونیر می توان دندان هایی صاف و منظم را انتظار داشت.

 • باندینگ دندان

باندینگ دندان، تکنیکی برای اتصال کامپوزیت های دندان به سطح دندان است. باندینگ اغلب در موارد زیر کاربرد دارد:

 • پر کردن دندان های پوسیده به وسیله کامپوزیت؛
 • عوض کردن آمالگام های قدیمی به منظور زیبایی بیشتر دندان؛
 • ترمیم شکستگی لبه دندان ها یا به اصطلاح لب پر شدن دندان ها؛
 • پوشش ریشه دندان در قسمت های تحلیل رفته لثه؛
 • پوشاندن فاصله بین دندان ها؛
 • افزایش طول دندان ها؛
 • اصلاح طرح لبخند در روش های بدون ارتودنسی

دندانپزشک زیبایی

دندانپزشک زیبایی که اصطلاحاً دندانپزشک ترمیمی نیز خوانده می شود، علاوه بر تسلط به سلامت دندان ها و شرایط نگهداری و ترمیم آن ها، بر اصول زیبایی دندان و لبخند نیز اشراف داشته و جدیدترین تکنولوژی ها و دانش دندانپزشکی روز دنیا را برای ایجاد لبخندی زیبا یا به اصطلاح لبخند هالیوودی در بیماران خود به کار می گیرد. همچنین در جلسه مشاوره ترمیم و زیبایی دندان، شرایط فک و دندان های هر بیمار منحصراً بررسی شده و بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند به وی پیشنهاد می شود.