ترمیم شکستگی دندان

ترمیم شکستگی دندان

شکستگی دندان ممکن است در اثر عوامل بسیاری برای هر فردی رخ دهد. اغلب دندانپزشکان، شکستن دندان آسیاب ، شکستگی افقی ریشه دندان و حتی شکستن دندان عصب کشی شده را در بیماران خود مشاهده نموده اند. حتی در برخی موارد، شکستگی مینای دندان نیز برای بیمار اتفاق افتاده است. ترمیم شکستگی دندان می تواند با استفاده از مواد همرنگ دندان (مواد کامپوزیتی) انجام شود. روش مناسب ترمیم دندان شکسته و درمان ترک دندان توسط دندانپزشک تشخیص داده شده و پس از بررسی هزینه ترمیم دندان شکسته ، به بیمار پیشنهاد می شود.

شکستگی دندان جلو

علل شکستگی دندان

مشاهده دندان شکسته در دهان می تواند به علل مختلفی رخ دهد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وارد آمدن ضربه و فشار به دندان ها
  • پوسیدگی شدید دندان به حدی که باعث تضعیف ساختار کلی دندان شود.
  • پرکردن دندان ها با آمالگام های قدیمی که از دیگر بخش های مینای دندان حفاظت نمی کنند.
  • عادت دندان قروچه

انواع شکستگی دندان

تشخیص نوع شکستگی دندان و شدت آن، اهمیت بسیاری برای انتخاب نوع روش درمان دندان شکسته دارد. در حالت های شکستگی سطحی دندان استفاده از روش عصب کشی دندان می تواند مفید باشد. شکستگی دندان جلو اغلب به دلیل ضربه رخ می دهد. در شکستگی های شدید دندان ممکن است نیاز به کشیدن دندان و ایمپلت دندان باشد.

ترک عمودی دندان و شکاف دندان:

ترک های ریز به صورت عمودی ایجاد شده و خطر جدی برای دندان ها محسوب نمی شود. از این رو درمان ترک دندان ، بیشتر جزو درمان های زیبایی دندان و اصلاح طرح لبخند محسوب می شود.

ترک های مورب زیر و بالای لثه:

عمدتاً ترک های مورب زیر لثه درد بیشتری نسبت به بالای لثه دارند و دندانپزشک باید اتصال آن با دندان را قطع کند. برای درمان ترک دندان در این حالت از جراحی پریودنتال و درمان ریشه و عصب کشی استفاده می شود.

شکستگی افقی ریشه دندان:

ترک های مورب در ریشه دندان یا به اصطلاح شکستگی افقی ریشه دندان اغلب توسط عصب کشی و در موارد جدی تر که سر ریشه دندان ترک می خورد، درمان شکستگی ریشه دندان توسط کشیدن دندان انجام می شود. ترک های اریب ریشه ، سطح دندان را تحت تأثیر قرار نخواهد داد.

ترک عمودی چندشاخه دندان:

در این نوع مشکل، ریشه های دندان از همدیگر جدا می شوند و عصب دندان ها را تحت تأثیر قرار می دهند. درمان ترک عمودی چند شاخه دندان اغلب استفاده از روش های عصب کشی یا روکش دندان می باشد.

ترمیم دندان شکسته

درمان و ترمیم شکستگی دندان

انتخاب روش ترمیم دندان شکسته عقب و شکستگی دندان جلو و دندان آسیاب بستگی به شدت شکستگی و محل آن و نوع شکستگی دارد. تشخیص روش مناسب برای ترمیم دندان شکسته بر عهده دندانپزشک مجرب است. روش های زیر عمدتاً برای درمان دندان شکسته مورد استفاده قرار می گیرد:

پر کردن دندان یا روش باندینگ:

ترک مینای دندان اغلب با روش پر کردن درمان می شود. در صورتی که مشکل مربوط به شکستگی دندان جلو یا دندان های آسیاب باشد، از روش پر کردن دندان با مواد همرنگ دندان یا کامپوزیت و باندینگ دندان استفاده می شود. در این صورت، نیازی به انجام بی حسی نیست.

روکش دندان:

در مواردی که شکستن دندان به دلیل پوسیدگی دندان رخ می دهد، دندانپزشک قسمت های آسیب دیده را حذف کرده و بخش های باقیمانده را با استفاده از روکش ترمیم می کند. قوی ترین نوع روکش دندان ، روکش های تمام فلزی هستند.

ایجاد شکل در مینای دندان:

این روش که از آن به عنوان ساده ترین روش درمان دندان شکسته یاد می کنند، در اغلب موارد به همراه باندینگ مورد استفاده قرار می گیرد. دندان در این روش تراشیده شده تا ظاهر و استحکامی مناسب در دندان ایجاد شود. این روش برای تمام شکستگی های سطحی دندان می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

روش ونیر دندان:

ونیرها تمام سطح دندان را می پوشانند و اغلب برای درمان شکستگی دندان جلو مورد استفاده قرار می گیرند و به حفظ ظاهر آنها کمک می کنند.

چسباندن دندان شکسته:

در مواردی که دندان به دلیل وارد آمدن ضربه می شکند، اگر بیمار قطعه دندان شکسته خود را به همراه داشته باشد، با روش چسباندن دندان شکسته می توان به بهترین و طبیعی ترین شکل ممکن به درمان شکستگی دندان پرداخت. در ۲۴ ساعت ابتدایی درمان، ممکن است تغییر رنگی بین قطعه شکسته و قطعه سالم دندان به وجود بیاید که پس از گذشت یک روز این تغییر رنگ رفع می شود.

ترمیم شکستگی دندان

هزینه و قیمت درمان شکستگی دندان

تعیین هزینه ترمیم شکستگی دندان بستگی به نوع شکستگی دندان و شدت و محل شکستگی دارد. مدت درمان، سطح دشواری روش ترمیمی انتخاب شده و تجربه دندان پزشک و نوع بیمه که بیمار تحت پوشش آن قرار دارد بر قیمت ترمیم دندان شکسته تاثیر دارد.