ترمیم دندان شیری

ترمیم دندان شیری

یکی از روش های بسیار پر کاربرد در دندانپزشکی کودکان ، ترمیم دندان شیری است که در آن به ترمیم یا جایگزینی دندان های خراب و آسیب دیده می پردازند. درمان پوسیدگی دندان شیری با روش های مختلفی انجام می شود که در ادامه به آن می پردازیم.

چند راه درمان پوسیدگی دندان کودکان

عصب کشی دندان شیری

روش عصب کشی دندان کودکان در مواردی انتخاب می شود که پوسیدگی دندان کودک به حدی زیاد باشد که منجر به بروز درد در وی شود. در صورتیکه این عفونت های دردناک فاصله ناچیزی با عصب دندان داشته باشند، دندانپزشک روش عصب کشی را برای درمان پوسیدگی دندان شیری وی انتخاب می کند.

برای انجام این کار، پوسیدگی دندان کودک با یک مته مخصوص تراشیده شده و مغز دندان یا عصب دندان را ضد عفونی می کنند. پس از استفاده از یک داروی مخصوص برای جلوگیری از خونریزی دندان، یک روکش استیل ضد زنگ بر روی قسمتی از دندان که تراشیده نشده است قرار می گیرد.

ترمیم دندان شیری

استفاده از روکش استیل ضد زنگ

یکی از روش های ترمیم دندان شیری شکسته و پوسیده در کودکان یا دندان های شیری عصب کشی شده ، استفاده از روکش دندان با جنس استیل ضد زنگ است. روکش های استیل در موارد عصب کشی دندان کودکان نیز استفاده دارد. از آنجایی که ترمیم دندان کودکان با بیهوشی می تواند عوارض نامطلوبی را در کودک ایجاد کند، بنابراین در این روش از بی حسی استفاده می شود. سطح تراش دندان به شدت و وسعت پوسیدگی دندان بستگی دارد.

پر کردن دندان کودک با مواد نقره ای و سفید

پس از جداکردن پوسیدگی از دندان، جای خالی با مواد مخصوصی از جنس آمالگام نقره ای یا کامپوزیت سفید پر می شود.

کشیدن دندان شیری

کشیدن دندان شیری لق در بین کودکان بسیار رایج است. به علاوه ممکن است با پوسیدن و خراب شدن دندان های شیری نیاز به کشیدن آنها احساس شود. کشیدن دندان این دندان نیز سایر دندان ها است و حدوداً ۲۰ دقیقه زمان می برد. برای جلوگیری از مشکلاتی نظیر نامرتب بودن دندان ها و فضای کم برای ارتودنسی می توان از روش کشیدن دندان شیری استفاده کرد.

استفاده از فضا نگهدارنده ها

از فضا نگهدارنده ها برای حفظ جای خالی دندان شیری افتاده تا زمان رشد دندان دائمی استفاده می شود. زیرا در غیر اینصورت ممکن است دندان های مجاور دندان افتاده به جای خالی حرکت نموده و رشد دندان اصلی را دچار مشکل نماید. فضا نگهدارنده ها از جنس استیل ضد زنگ هستند.

دندان شیری

جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان

پوسیدگی دندان کودکان می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. به خصوص موارد زیادی از پوسیدگی دندان کودک ۳ ساله در مطب های دندانپزشکی مشاهده شده است که اغلب به دلیل مصرف شیر قبل از خواب و عدم شستشوی آن از دهان است. بهتر است والدین با توجه به تغذیه کودکان و آموزش و دقت به رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان و همچنین پایش وضعیت سلامتی دهان و دندان کودک خود به صورت مستمر، احتمال پوسیدگی و خرابی دندان کودک خود را کاهش دهند.