ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

شاید تا چند سال پیش، افتادن دندان ها به معنی تحمل دندان مصنوعی برای فرد تا آخر عمر و مشکلات ناشی از جایگذاری دندان مصنوعی بود. اما خوشبختانه امروزه با ایمپلنت دندان ، فرد بیمار مشکلات ناشی از افتادن دندان های خود را حس نمی کند و دقیقا همانند دندان های طبیعی خود می تواند از دندان های ایمپلنت شده خود استفاده کند. در واقع، ایمپلنت جایگزینی کامل برای ریشه و تاج دندان محسوب شده و به طور کامل نقش یک دندان طبیعی را در دهان فرد ایفا می کند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی، از پایه های تیتانیومی که با سلول های بدن سازگار باشند، ساخته می شوند. از ایمپلنت ها می توان به جای هرچند عدد دندان افتاده در دهان به صورت دائمی استفاده کرد. جوش خوردن فک به ایمپلنت توسط فرآیند استخوان سازی سلول ها در خلال ۳ الی۴ ماه انجام می شود. پس از اتصال دائمی پایه به فک، تاج و روکش دندان بر روی پایه قرار داده می شود.

سن مناسب برای کاشت ایمپلنت در خانم ها پس از ۱۵ سالگی و در آقایان پس از ۱۸ سالگی می باشد.

ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

انواع مختلفی از ایمپلنت دندان وجود دارد که انتخاب بهترین نوع ایمپلنت دندان بر عهده دندانپزشک است. از جمله رایج ترین ایمپلنت های موجود در بازار می توان به ایمپلنت های آمریکایی، فرانسوی، کره ای، سوئیسی، ایمپلنتیوم، sic و … اشاره کرد. اما باید بدانیم، مهتر از نوع ایمپلنت، مهارت جراج دندانپزشک در کاشت دندان و ایمپلنت است. بنابراین بهتر است انتخاب نوع ایمپلنت و کاشت آن را به بهترین دندانپزشک در دسترس خود بسپارید.

قیمت ایمپلنت دندان

اغلب می دانیم که ایمپلنت بسیار گران است. بالا بودن هزینه ایمپلنت دندان اغلب به دلیل فرآیند فیکسچر که در آن به کاشت ایمپلنت پرداخته می شود، و قطعات پروتزی نظیر اباتمنت اصلی و موقت و پیچ اباتمنت و … است. همچنین هزینه روکش دندان ایمپلنت بسیار بیشتر از هزینه روکش دندان های عادی است. هزینه لابراتور نیز به هزینه های بالا اضافه می شود.

روش های ایمپلنت دندان

  • ایمپلنت یک دندان

در صورتی که تنها یکی از دندان های فرد از بین رفته باشد، فضای بی دندانی بین دو دندان اتفاق می افتد که برای پر کردن آن از روش بریج استفاده می کنند. در روش بریج یا پل، برای بریج دندان نیاز به تراش دندان های مجاور می باشد. از معایب روش بریج یا پل دندان می توان به این اشاره کرد که دندان های سالم مجاور در اثر تراش خوردن در این روش آسیب می بینند و احتمال پوسیدگی در آنها بالا می رود. اما در روش ایمپلنت دندان، نیازی به آسیب رساندن به دندان های مجاور نمی باشد.

  • ایمپلنت چند دندان

به طور معمول روش درمانی پروتز متحرک در هنگام از دست رفتن چند دندان به کار گرفته می شود. هرچند در روش پروتز متحرک، دندان ها تراشیده نمی شوند، اما فشاری که در اثر پایه های پروتز به دندان های پایه وارد می شود خود می تواند سبب پوسیدگی دندان شود. اما با روش ایمپلنت علاوه بر حفظ زیبایی دندان ها، سلامت دندان نیز حفظ می شود.

روش ایمپلنت دندانی

  • ایمپلنت همه دندان ها

امروزه از روش ایمپلنت به جای پروتزهای کامل یا دندان مصنوعی کامل برای حفظ سلامت و زیبایی دندان، در صورت افتادن همه یا اکثر دندان ها استفاده می شود.

مزایای ایمپلنت

ایمپلنت های دندانی، با وجود قیمت بسیار بالا، از مزایی چون مقاومت و ماندگاری و سازگار بودن با محیط طبیعی دهان و دندان بهره می برند. علاوه بر این زیبایی طبیعی را به دندان های فرد باز می گردانند. به علاوه، کمترین تغییر در فرم طبیعی صورت با جایگذاری ایمپلنت های دندانی حاصل می شود.

آنچه مهم است این است که اصولاً ایمپلنت، پیوندی نیست که قابل پس زدن باشد اما اگر به هر دلیل ایمپلنت دندان از بین برود، قابلیت جایگزینی دارد.

عوارض ایمپلنت دندانی و معایب آن

از جمله اولین معایب ایمپلنت دندان که توجه هر فردی را به خود جلب می کند، هزینه بالای کاشت دندان به روش ایمپلنت است. همچنین فرآیند ایمپلنت مدت زمان زیادی را طلب می کند که گاه می تواند حتی تا ۹ ماه هم برسد.

از آنجایی که ایمپلنت نوعی جراحی دندان محسوب می شود، عوارض ایمپلنت دندان همانند سایر روش های جراحی قابل توجه است. از جمله این خطرات می توان به احتمال عفونت یا از بین رفتن ایمپلنت اشاره کرد.

مراحل ایمپلنت دندان

در این روش نیز مانند سایر روش های جراحی ابتدا منطقه عمل تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد. پس از آن ایمپلنت در داخل فک قرار گرفته و مهلت ۱۲ الی ۲۴ هفته ای، بسته به شرایط دندان بیمار، برای برقراری پیوند با استخوان فک به ایمپلنت داده می شود.

پس از موفقیت پیوند، ایمپلنت پایه مقاوم و مناسب برای فرد انتخاب می شود. از آنجایی که مدت زمانی برای ساخت پروتز اصلی لازم است، از زمان انتخاب پایه تا ساخته شدن آن، پروتز موقت بر روی دندان بیمار قرار داده می شود تا قدرت بلع و تکلم فرد تحت تاثیر قرار نگیرد.

پس از آن ایمپلنت قالب گیری شده و در دندان فرد با دقت و حساسیت بالا جایگذاری می شود.