انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی روشی ترمیمی-زیبایی است که در آن به وسیله یک براکت ثابت یا متحرک، فرم دندان ها و فک بیمار به صورت دلخواه شکل داده می شود. انواع ارتودنسی عمدتاً به دو دلیل برای بیماران و متقاضیان انجام می شود. افراد ممکن است با هدف زیبایی یا اصلاح ساختار فک و ناهنجاری های دندان ها به این عمل بپردازند.

ارتودنسی زیبایی

در جلسه مشاوره این عمل، دندانپزشک به بررسی مشکلات دندان بیمار می پردازد و سپس مراحل ارتودنسی طی می شود. با رادیوگرافی دندان، خرابی های دندان قبل از قرارگیری براکت رفع شده و انواع ارتودنسی مناسب برای دندان های بیمار با توجه به شرایط وی انتخاب می شود. همچنین تست سلامت لثه نیز باید قبل از شروع عمل مورد توجه قرار گیرد. در نهایت در صورت نیاز به قالب گیری از فک ها و دندان ها، این کار در لابراتوار انجام خواهد شد.

انواع ارتودنسی

انواع ارتودنسی

ارتودنسی ثابت

در این روش از انواع ارتودنسی ناهنجاری های پیشرفته دندان و فک را درمان نموده و پس از رشد همه دندان های دائمی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از آنجایی که در این روش ارتودنسی دندان ، محدودیت سنی وجود ندارد و کارایی این روش بالا است، این دستگاه ارتودنسی محبوبیت خاص خود را بین بیماران و دندانپزشکان دارد.

در این روش، ارتودنسی فک و دندان ها توسط یک سری سیم و کش نگهدارنده مخصوص، که در اصطلاح به مجموع آنها براکت می گویند، انجام می شود که در نهایت دندان ها به محل صحیح و اصلی خود، بدون آسیب به لثه و ریشه ها، هدایت می شوند.

ارتودنسی متحرک

این روش اغلب در بیماران با سنین کمتر و زیر سن بلوغ و با هدف اصلاح اختلالات فکی انجام می شود. برای استفاده از این دستگاه، نیاز به قالب گیری از فک و دندان های بالا و پایین بیمار است. پس از آن بیمار باید همواره و حتی در زمان خواب از قالب استفاده نماید. بیمار می تواند تنها در زمان خوردن و آشامیدن قالب را از دهان خارج کرده و پس از مسواک زدن و تمیز کردن دندان ها، دوباره قالب را در دهان خود قرار دهد. استفاده از قالب های متحرک در افراد کم سن و سال، علاوه بر رفع مشکلات ساختاری دندان، ناهنجاری های کوچک فک را نیز رفع می کند. قالب های متحرک اغلب باید برای ۶ ماه تا ۱ سال در دهان بیمار قرار بگیرند.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی با هدف اصلاح ناهنجاری های فک و اختلالات رشد دندان ها

افراد ممکن است به دلایل ژنتیکی یا کشیدن زودهنگام دندان های شیری یا در اثر وارد آمدن هر نوع ضربه به اختلالات فک و صورت دچار شده باشند. خبر خوب این است که درمان این ناهنجاری در اطفال غیر ممکن نیست.

برای رفع این مشکلات، با مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی، ارتودنتیست مجرب نظر خود را درباره انتخاب روش جراحی فک یا ارتودنسی به بیمار اعلام می کند.

عمدتاً روش جراحی فک در دندانپزشکی کودکان ، زمانی انتخاب می شود که مشکلات و اختلالات دندانی با روش ارتودنسی دندان قابل حل نباشد.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی ، بستگی زیادی به انواع ارتودنسی انتخابی و وضعیت اولیه دندان های بیمار و سن وی دارد. هزینه این عمل در کلینیک ها و شهرهای مختلف با توجه به مهارت دندانپزشک می تواند متفاوت باشد.