اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند

لبخند، یکی از مهمترین راه های ارتباطی بین افراد است و داشتن یک لبخند زیبا، نه تنها به زیبایی ظاهری فرد کمک می کند بلکه در بهبود مهارت های ارتباطی، افزایش اعتماد به نفس و پیشرفت زندگی اجتماعی فرد دارد. دندان های نامتقارن و نامنظم، شکل نامناسب فک، رنگ کدر دندان ها، طرح لب غیر هارمونیک، فاصله زیاد دندان ها و …، همگی از عواملی هستند که بر نامطلوب بودن طرح لبخند تأثیر می گذارند. اصلاح طرح لبخند شامل چندین تکنینک زیبایی است که مجموعه این روش ها به بهبود شکل لبخند فرد منجر می شود. این عمل از جمله عمل های زیبایی دهان و دندان است که در کلینیک های پیشرفته و مجهز دندانپزشکی توسط دندانپزشکان مجرب انجام می شود.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند یکی از عمل های زیبایی دهان و دندان است که به منظور جوانسازی دندان ها و تغییر شکل لب و گونه و فک به صورتی که بر فرم کلی لبخند فرد تأثیر بگذارد انجام می شود. تغییر در اندازه و شکل دندان ها، لمینیت، انجام روکش و کامپیوزیت، کاشت دندان یا ایمپلنت در صورت نیاز و بلیچینگ دندان از جمله عمل هایی است که منجر به اصلاح فرم لبخند می شود. این عمل جزو عمل های زیبایی بوده و اختیاری می باشد اما ترمیم دندان ها عملی است که هر فرد باید انجام دهد.

طراحی لبخند یا ایجاد لبخند هالیوودی به عمل زیبایی گفته می شود که در آن لثه و دندان ها را در فرم مناسبی قرار می دهند تا نتیجتاً منجر به ایجاد طرح زیبایی از لبخند فرد شود. بسته به این که به چه عمل هایی برای رسیدن به این نتیجه نیاز باشد، مجموعه عمل های طراحی لبخند می تواند توسط دندانپزشک به تنهایی یا با همراهی جراح فک و صورت انجام شود. باید توجه داشت که انجام این عمل فقط مختص به افرادی که دندان های نامنظم و بد شکل دارند نمی باشد. بلکه افرادی با دندان های سالم نیز گاهی به تغییراتی نیاز دارند تا لبخند زیباتری داشته باشند.

روش های اصلاح طرح لبخند

از آنجایی که ویژگی دندان در افراد مختلف بسیار با یکدیگر متفاوت است بنابراین انتخاب روش مناسب برای اصلاح شکل لبخند هر فرد نیز از جمله قابلیت های دندانپزشک باتجربه و ماهر است. هر عمل زیبایی بهبود فرم لبخند می تواند شامل یک یا چند عمل زیر باشد:

 • باندینگ دندان

یکی از روش های ایمن و کم ریسک در دندانپزشکی زیبایی، باندینگ دندان است. با روش باندینگ دندان، شکل ظاهری دندان در صورت خراشیدگی یا ترک خوردگی یا تغییر رنگ اصلاح شده و همین عمل تأثیر بسزایی در زیباتر کردن فرم لبخند دارد. همچنین با استفاده از روش باندینگ، با تغییر اندازه دندان ها و همچنین شکل آنها، فضاهای خالی بین دندان ها نیز پر می شود. مدت زمان انجام این عمل کمتر از یک ساعت است.

 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان

  لبخند هالیوودی

یکی از سریع ترین روش های اصلاح فرم لبخند، سفید کردن دندان است. این عمل در مراحل ابتدایی حتی در منزل و با استفاده از روش های پیشنهادی دندانپزشک نیز قابل انجام است و در موارد شدیدتر باید به دندانپزشک مراجعه شود و در مدت زمان بسیار کمی عمل سفید کردن دندان انجام می شود.

 • لمینت دندان

عمل ونیر پرسلاین یا همان لمینت دندان یکی از عمل های زیبایی دهان و دندان است که به ترمیم و اصلاح چندین مشکل دندان می پردازد. لمینت دندان روکشی است که با قرار گیری بر روی دندان ها، تمامی مشکلات زیبایی و ظاهری دندان شامل رنگ نامناسب، ترک خوردگی، جابجایی و کج شدگی، خراشیدگی و … را می پوشاند. عمل زیبایی لمینت دندان برای اصلاح طرح لبخند دو جلسه به طول می انجامد.

 • قرار دادن روکش بر روی دندان

قرار دادن روکش های سرامیکی ماندگار و هم رنگ دندان ها یکی از روش های سریع به منظور ترمیم دندان های معیوب است.

 • ارتودنسی

ارتودنسی به دو روش بریس نامرئی و بریس شفاف سرامیکی انجام می شود. برای اصلاح طرح لبخند از ارتودنسی با بریس شفاف پلاستیکی استفاده می شود که می تواند به منظم کردن دندان ها کمک نماید.

 • پر کردن همرنگ دندان

یکی از قدیمی ترین روش های اصلاح فرم دندان ها که از جمله عمل های ضروری دندان نیز به حساب می آید، پر کردن دندان با ماده همرنگ است. در این روش از کامپیوزیت های دندانی سفید استفاده می شود که به این صورت تشخیص انجام عمل پر کردن دندان توسط دیگران دشوار است.

 • ایمپلنت یا کاشت دندان

  لبخند

عمل ایمپلنت برای افرادی که در اثر ضربه یا کهولت سن یا پوسیدگی شدید دندان ها، یک یا تعدادی از دندان های خود را به طور کامل از دست داده اند مناسب می باشد و در آن، از انکور برجسته یا پل دندان استفاده می شود.

 • اصلاح طرح لبخند لثه ای

دیده شدن لثه ها در هنگام لبخند مطلوب بسیاری از افراد نیست و به این مشکل، لبخند لثه ای می گویند. به همین منظور دندانپزشکان، اقدام به اصلاح لبخند لثه ای نموده اند.

اصلاح لبخند لثه ای به چه روش هایی امکان پذیر است؟

 • برخی از افراد تاج دندان کوتاهی دارند و به این ترتیب، لثه های آن ها در هنگام لبخند و صحبت کردن مشخص می شود. دندانپزشکان با انجام عمل جراحی، لثه های فرد را بالا برده و پس از آن با انجام لمینت دندان، به اصلاح ظاهر لبخند می پردازند.
 • یکی دیگر از مواردی که باعث بروز لبخند لثه ای می شود، بلند بودن یک سوم میانی صورت، یعنی ناحیه فک و استخوان های صورت است. برای این بیماران، انجام عمل جراحی فک مناسب است.
 • حالت سومی که باعث بروز لبخند لثه ای می شود، کوتاه بودن لب فرد یا هایپر اکتیویته عضلات لب وی است. جراحی پلاستیک لب به منظور تغییر موقعیت آن یا تزریق بوتاکس می تواند به حل این مشکل کمک نماید.

مزایای انجام عمل اصلاح طرح لبخند

 • بهبود وضعیت سلامتی و زیبایی فرد
 • افزایش سطح بهداشت دهان و دندان
 • کاهش خطر پوسیدگی و عفونت دندان
 • جوانسازی ظاهر فرد
 • افزایش اعتماد به نفس

مدت زمان ماندگاری عمل طراحی لبخند

این عمل نیز مانند هر عمل دیگری در زمینه دهان و دندان نیازمند مراقبت های ویژه پس از عمل است. عمل هایی نظیر بلیچینگ نیاز به تکرار دارند. همچنین باندینگ های دائمی نیز در معرض لک افتادن هستند که باید تعویض شوند. به علاوه هر ۱۰ الی ۱۵ سال یک بار، فرد باید به تعویض روکش دندان خود بپردازد.

هزینه اصلاح طرح لبخند

عوامل بسیاری بر تعیین هزینه اصلاح طرح لبخند تأثیر دارد که از جمله آن می توان به مهارت و تجربه دندانپزشک، بیمه درمانی فرد، وضعیت دهان و دندان فرد از لحاظ بهداشت و سلامت و تعداد عمل های مورد نیاز بیمار اشاره نمود. مسلم است که هرچقد وضعیت دهان و دندان فرد بیمار نامطلوب تر بوده و به عمل های بیشتری نیازمند باشد، هزینه عمل طراحی لبخند نیز برای وی بیشتر خواهد بود.