آیا اشعه ایکس برای کودکان ضرر دارد؟

عکسبرداری از دندان، یکی از ابزارهای تشخیص دقیق مشکلات دهان و دندان برای درمان آن است. هنگامی که بحث اشعه ایکس در دندانپزشکی کودکان مطرح می شود واکنش های مختلفی دیده می شود. بسیاری اعتقاد دارند که اشعه ایکس برای کودکان ضرر دارد و برخی معتقدند می توان اثرات مخرب و مضر آن بر اطفال را کنترل کرد.

در این مقاله سعی داریم به اهمیت عکسبرداری دندان در دندانپزشکی کودکان و مزایا و معایب اشعه ایکس برای کودکان بپردازیم.

اشعه ایکس برای کودکان

تشخیص لزوم عکسبرداری توسط دندانپزشک اطفال

نکته اول این است که باید در انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال دقت لازم را به عمل آوریم. دندانپزشک متخصص اطفال پس از معاینه وضعیت دهان و دندان فرزند شما و وضعیت سلامت جسمانی وی می تواند اقدام به تجویز عکسبرداری از دندان با اشعه ایکس برای کودکان نماید.

مزایای استفاده از اشعه ایکس در دندانپزشکی کودکان

در صورتی که عکسبرداری از دندان کودکان با رعایت استانداردهای ADA (انجمن دندانپزشکی آمریکا) می تواند در موارد زیر به سلامت دهان و دندان کودک شما کمک نماید.

  • بیماری های لثه ای تشخیص داده شود.
  • علل اصلی ایجاد ورم در دهان پیدا شود.
  • محاسبه تعداد دندان های کودک
  • شکستگی های دندانی مشخص شود
  • پوسیدگی های نهان ارزیابی شوند.
  • وضعیت سلامت پایه و استخوان دندان بررسی شود.
  • دندان های از بین رفته مشاهده شوند.

انواع اشعه ایکس برای کودکان

انواع مختلفی از اشعه ایکس در دندانپزشکی کودکان کاربرد دارد که بنا به تشخیص دندانپزشک و مشکلی که به دنبال آن است انتخاب می شود.

اشعه ایکس بیوتینگ

از این نوع اشعه ایکس برای بررسی دندان های بالا و پایین در یک منطقه از دندان استفاده می شود. توسط اشعه بیوتینگ می توان به وجود حفره های خالی بین دندان ها و پر کردگی های قبلی پی برد.

اشعه ایکس پرایپیکال

برای بزرگنمایی یک یا دو دندان و مشاهده تصویر آن از ریشه تا تاج استفاده می شود.

اشعه X پانوراما

کل دندان های دهان و فک کودک در یک تصویر پانوراما با اشعه ایکس قابل ملاحظه و بررسی است. اغلب برای تشخیص لزوم ارتودنسی از این اشعه ایکس برای کودکان استفاده می شود.

انواعی از اشعه ایکس وجود دارند که برای ارتودنسی استفاده شده و از کل سر و فک کودک عکس می گیرد. همچنین در عکسبرداری های توموگرافی، برای بررسی میزان رشد دندان های کودک در زمان استفاده می شود.

خطرات اشعه ایکس در اطفال

آیا اشعه ایکس برای کودکان خطرناک است؟

ممکن است خیلی از والدین نگران شیوع بیماری های نظیر سرطان در کودکان خود پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس باشند. اما این روش توسط انجمن دندان پزشکی آمریکا تأیید شده و طول اشعه ایکس استاندارد را، به صورتی که برای کودکان خطرناک نباشد، تعیین نموده است. همچنین در هنگام کاربرد اشعه ایکس برای کودکان با استفاده از تجهیزات ایمنی خطرات این روش تا مقدار بسیار زیادی کاهش می یابد.

اما باید بدانیم قبل از هرکاری، رعایت بهداشت دهان و دندان کودک می تواند نیاز وی به دندانپزشکی و استفاده از عکسبرداری های دندان را کاهش دهد.

به طور کلی در این موارد بهترین راه حل، اعتماد به تجریه و مهارت دندانپزشک اطفال است.